Dominvrt.si
image (28)

Hiša, ki so jo skrili

N.L.
25. 05. 2011 17.06
13

V časih, ko bliskovito drveči potrošniški družbi zmanjkuje sape in se vse bolj zavedamo, da je korak nazaj k preprostosti in pristnosti neobhoden, hiše in hišice v objemu narave zopet postajajo vse bolj zaželena dobrina. Oglejte si čudovit primer gozdne hiše iz ZDA.

Država zakladov, Dežela velikega neba in Pokrajina sijočih gora (v izvirniku The Treasure State, Big Sky Country in Land of the Shining Mountains) je le nekaj (neuradnih) poimenovanj, ki nazorno opisujejo naravne lepote Montane.
Ameriška zvezna država Montana velja za raj na zemlji za vse ljubitelje slikovitih gora, neskončnih gozdov, čistega zraka in prostranih jezer. Lepota in pristnost montanske narave sta med drugim očarali tudi Hollywood, saj je bila vrsta filmskih uspešnic posnetih prav tu. Če naštejemo samo nekatere: Divja reka, biografska drama Reka poje mi ali pa nepozabna Jesenska pripoved ...

Seveda pa filmarji niso edini, ki so jih prevzela kristalno čista jezera in prostrani gozdovi. Navdih za svoje stvaritve so v njih našli tudi drugi umetniki, med njimi celo Ernest Hemingway, ki je tam živel nekaj časa, pa seveda tudi arhitekti, ki v mogočnih gorah in drevesih najdejo vodilo za snovanje svojih zgradb.

"Upoštevali smo rahel naklon terena, naravno „klimatizacijo“, ki jo večino časa zagotavljajo gozdne sapice, in ves čas prisotno sonce. Svoja opaženja smo pretvorili v idejo struktur z globokimi odprtimi verandami, ki so videti, kot bi bile izdolbene iz prostornine hiše, za njimi pa se razkrivajo steklene stene, ki prostore v hiši po potrebi odprejo v naravo,“ svoj ustvarjalni proces opisujejo pri Andersson Wise Architects, avtorji čudovite gozdne hiše Stone Creek Camp, ki velja za eno najlepših in najprepoznavnejših počitniških rezidenc ob jezeru Flathead Lake.

S premišljenim opazovanjem in izkoriščanjem naravnih danosti, kot so izdatna osončenost terena, stalen vetrič in značilne skalne gmote, so arhitekti ustvarili domovanje, ki se kljub svoji velikosti popolnoma staplja z okoliško naravo. Prepoznavni elementi, ki še krepijo občutek zlitja z okolico, so stene, ki delno posnemajo skladovnico drv, v drugem delu pa so zgrajene v tehniki suhozida, ter streha, obraščena z ostrimi travami.

Prav tako kot njena fasada je tudi notranjost hiše edinstvena v kombinaciji rustikalnih, včasih celo surovih naravnih materialov z elegantnim, modernim pohištvom. V kuhinji so minimalistični kuhinjski elementi naslonjeni na grobo kamnito steno, poleg velike postelje v spalnici namesto nočnih omaric stojijo leseni čoki, v dnevnobivalnih prostorih pa se velike, drseče steklene stene izmenjujejo z rustikalnim kamenjem in skladovnicami drv, ki pokrivajo celotne površine sten.

Po vsem zgoraj opisanem razkošju pa najboljše pride na koncu: najlepši del te neobičajne rezidence ob jezeru je namreč velika terasa, iz katere se skozi redke krošnje ponujajo spektakularni razgledi na s soncem obsijano jezersko gladino.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860