Od tal do vrha
Otrokove stvari za začetek skupaj organizirajte tako, da bodo vse imele svoje mesto.
Pri razporejanju stvari upoštevajte otrokovo višino – držite se pravila ''od tal do vrha''. Stvari, ki jih dnevno uporablja, namestite tako, da jih bo dosegel sam in da jih bo sam lahko vrnil na isto mesto.

Na ta način boste lažje dosegli redoljubnost. Stvari, ki jih ne uporablja pogosto, spravite na višje police – saj jih ne rabi imeti pri roki.
Poskrbite za sistem: predmete razvrstite po škatlah, mini kontejnerjih, predalih, žepkih in policah.
Lahko pa ste še nekoliko bolj izvirni in na steno namestite obešala/kavlje, na katere bo otrok lahko prosto obešal, kar pomeni, da bo imel takoj pri roki (poglejte si naš zgornji video prispevek).
Omare
Preverite tudi omare. Sezonska oblačila primerno zaščitite, npr. v vrečo za shranjevanje oblek, in jih elegantno spravite na podstrešje, v klet ali preprosto pod otroško posteljo. Lepo ohranjene obleke, ki jih je otrok prerasel, lahko podarite drugim in ne shranjujte oblek, ki niso več uporabne.
Prostor v omari boste nato lahko namenili stvarem, ki prej niso imele svojega mesta. Če imate omare, katerih police segajo globoko v notranjost, vanje položite pletene košare, kartonaste ali plastične škatle, saj bo otrok tako laže dostopal do stvari in imel nad njimi boljši pregled.
Naj pokaže svoje dosežke
Pripravite tudi ''razstavni prostor'', posebno poličko ali oglasno desko, kamor bo otrok pospravil pokale, medalje, spominke ali prilepil diplome, pohvale, ki jih je prejel v šoli, na športnem tekmovanju, pri tabornikih itd.
Prav tako namenite nekaj prostora njegovim ali njenim izdelkom, od risbic do ročnih del. Lahko naredite skupni izbor stvari, ki bi jih otrok želel predstaviti in imeti pred očmi.
Pisalna miza
Preverite ali pisalna miza in stol še ustrezata njegovi oziroma njeni višini ter ali ima v predalih dovolj prostora za šolske potrebščine.
Četudi smo vse bližje dobi digitalnih knjig, ne bo odveč, če boste preverili, ali vaš otrok morda potrebuje dodatno polico za knjige ali pa vsaj za zgoščenke.
Pospravljanje skozi igro
Otroka boste redoljubnosti veliko laže naučili, če boste prisluhnili tudi njegovim željam in potrebam ter če bosta na tej osnovi skupaj razvila praktičen in uporaben sistem organiziranja.
Glede predmetov, za katere veste, da že dolgo služijo samo ''odžiranju'' prostora, se dogovorite za začasen umik v ''skladišče'' igrač. Ko boste igrače čez nekaj časa nenapovedano vrnili v otroško sobo, bodo te spet dobile na veljavi. S tem boste hkrati rešili dve težavi: otrok se bo ''stare'' igrače na novo razveselil, vi pa boste sprostili prostor v njegovi sobi.
Če otrok še ne pozna dobro črk, mesta označite s preprostimi nalepkami, ki bodo simbolizirale vsebino. Na predal na lahko prilepite sličico nogavice, na škatlo podobo igrače ipd. Tako bo pospravljanje igrač na pravo mesto postalo igra in ne več ''muka''.
Zavihajte rokave, šolski zvonec bo kmalu zazvonil!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV