Dominvrt.si
image (28)

V puščavi je zrasla hiša ...

N.L.
05. 01. 2011 15.12
4

Čarobno lepa stvaritev mojstra krajinske arhitekture dokazuje, da domišljija in lepota tudi v današnjem hektičnem svetu še zdaleč nista mrtvi.

„Predstavljal sem si, kako bi bila videti hiša, ki je vzniknila iz tal,“ kreativni proces za zasnovo svoje prve hiše opisuje svetovno priznani krajinski arhitekt Garett Carlson, ki že trideset let ustvarja vrtove za številne naročnike po vsem svetu.

V dolgih letih in ob vseh zahtevnih in raznolikih projektih pa je Carlson, ki je poleg krajinske študiral tudi 'običajno' arhitekturo, v sebi nosil neuresničene sanje – zasnovati in zgraditi hišo, ki bi se do popolnosti stapljala z okolico.

In res, za Boulder House ali po naše Balvansko hišo se zdi, kot da bi neopazno vzniknila iz razgretih tal slikovite kalifornijske puščave Mojave.

Zemljišče se nahaja tik ob robu naravnega parka Joshua Tree in tako ni čudno, da je bila prav edinstvena narava z mogočnim skalovjem in čokatim, na vročino odpornim rastjem glavni navdih za Carlsonov prvi bivalnogradbeni projekt. „V parku Joshua Tree najdemo najbolj fasccinantne oblike balvanov na svetu,“ pravi avtor, ki je s puščavsko rezidenco letos končno uresničil svoje dolgoletne sanje.

Kot pri svojih prejšnjih projektih je tudi pri gradnji balvanske hiše Carlson še enkrat pokazal, da se ga upravičeno drži sloves enega najbolj priljubljenih in zaupanja vrednih krajinskih arhitektov na svetu. Vsak centimeter te slabih 160 kvadratnih metrov velike rezidence je skrbno premišljen in dovršeno izdelan in prav vsak oblikovalski element ima svoj namen.

Balvanska hiša se ponaša z dvema spalnicama, dvema kopalnicama in razkošnim odprtim dnevnobivalnim prostorom s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo, ki se preko terase odpira proti prostranosti puščave. Skrbno izdelani umetni balvani, ki v obliki posnemajo okoliško kamenje in gorovje, so videti, kot da bi vzniknili iz puščavskih tal posebej zato, da objemajo hišo in njene prebivalce z zahodne strani ščitijo pred žgočim popoldanskim soncem.

Notranjost hiše je preprosta, a dovršena, prav tako kot zunanjost izdelana z največjo pozornostjo do detajlov. Tla v pritličju in na terasi pokriva beton, ki ga v spalnih prostorih zamenja toplina lesa. Leseni elementi se pojavljajo tudi na stropovih ter v pohištvenih elementih in v sicer minimalistično opremljen interier vnašajo občutek domačnosti. Namesto običajne keramike je v kuhinji in kopalnici uporabljen steklen mozaik.

Ne le z obliko, okoliški naravi se je arhitekt poklonil tudi z gradnjo in funkcionalnostjo hiše, ki sledi najnovejšim načelom trajnostne gradnje. Gradbeni materiali obsegajo široko paleto od kovine, betona in lesa pa do stekla, ki v nenavadni kombinaciji ustvarjajo okolje za udobno, umirjeno sodobno bivanje, ki svobodno prehaja iz notranjosti v naravo.

Osrednji bivalni prostor se skozi pomično stekleno steno odpira na teraso, obdano z balvani, med katere je vgrajen tudi slikovit prostor za žar oziroma nekakšen zunanji kamin.

Z obliko, ki se podreja okolici, in opremo, ki zadovolji še tako zahteven okus, balvanska hiša za 975.000 ameriških dolarjev, kolikor znaša njena prodajna cena, zagotavlja neprekosljivo izkušnjo bivanja med udobno notranjostjo in osupljivo lepo puščavsko naravo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860