Tehnika barvanja oblačil z vozli oziroma "tie-dye" je v zahodnem svetu vrhunec priljubljenosti dosegla v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja. Nato se je znova vrnila v 90. letih, zdaj pa jo po 30 letih mlajša generacija na novo odkriva. Modni poznavalci namreč opažajo, družbena omrežja pa potrjujejo, da je to eden največjih trendov letošnjega leta.
Toda, takšen način barvanja tkanin obstaja že stoletja, celo tisočletja. Najstarejši ohranjeni primerki tekstila s temi vzorci segajo v čas med 5. in 8. stoletjem, našli pa so jih v današnjem Peruju. Na Japonskem so v 8. stoletju razvili nekoliko bolj zahtevno tehniko barvanja z vozli "šibori", kjer denimo tekstil pred barvanjem celo zašijejo in tako dobijo zelo prefinjene vzorce. Sicer pa takšne tehnike barvanja tekstila že tisočletja oziroma stoletja poznajo tudi v Indoneziji, Indiji, na Tajskem, Filipinih in tudi v delih Afrike.
Karantena in dejstvo, da smo morali v minulih mesecih več časa preživeti doma, zagotovo igrata veliko vlogo pri tem, da je ta tehnika znova v trendu. Čas smo si krajšali na različne načine – od kuhanja, vzgajanja droži in peke domačega kruha, celo do frizerskih podvigov in nenazadnje pospravljanja omar. In v omarah smo našli kakšen kos oblačila, ki bi se ga dalo popestriti, predrugačiti. Ustvarjanje vzorcev, ki se prelivajo, kot da so naslikani z vodenimi barvicami, pa je kot nalašč za takšne podvige.
Kako se lotiti barvanja z vozli?
Dobra stran te tehnike je, da ne potrebujete slikarskega talenta, da se lotite ustvarjanja. Vaša majica bo unikatna, saj je skorajda nemogoče ustvariti dve popolnoma enaki majici s to tehniko. Vozlanje in odvozlavanje ter odkrivanje vzorcev in barvnih kombinacij, ki nastanejo, pa je izjemno zabavno. In sodeč po objavah na Instagramu, YouTubu in TikToku, so to zabavo v zadnjih mesecih odkrili tudi številni mladi po svetu in zdaj delijo svoje stvaritve s širnim spletom. Najpogosteje barvajo oblačila za prosti čas, še posebej priljubljeno je barvanje bombažnih dvodelnih trenirk.
Če bi se radi tudi sami lotili podobnega podviga, za začetek morda izberite kakšno staro majico, ki vam je ne bo žal, če s končnim rezultatom ne boste zadovoljni. Potrebujete nekaj gumic in barve za tekstil. Ponudba barv na trgu je precej bogata – od tistih za ročno barvanje, do barv, ki jih uporabljamo v pralnem stroju. Osnovno pravilo pri tej tehniki je, da tekstil nagubamo in zvežemo z gumicami, lahko pa naredimo tudi trde vozle, a so vzorci ponavadi nekoliko manj izraziti.
Ko smo na oblačilu naredili za naš okus dovolj vozlov, oblačilo namočimo v barvo ali damo v pralni stroj (če uporabljamo barve za pralni stroj). Koliko časa se mora tekstil namakati v barvi, je odvisno od same barve, zato sledite navodilom proizvajalca. Ko oblačilo vzamete iz posode, v kateri se je namakalo, ga pustite, da se nekaj ur suši. S tem se bo barva bolje prijela in prišla do pravega izraza. Nekatere barve pa lahko tudi nanašamo na blago, ne da bi vanjo namočili celoten kos oblačila.
Sledi najbolj zabaven in vznemirljiv del celotnega procesa, to je odvozlavanje in razkrivanje vzorcev. Ne glede na to, kaj smo si predstavljali, da bomo ustvarili, nas bodo namreč vzorci presenetili.
Trik za ustvarjanje spiralnega vzorca
Na spletu lahko pobrskamo za nasveti, kako ustvariti različne vzorce ali kako barvati z različnimi barvami. Če želimo denimo dobiti vzorec spirale, majico najprej za 20 minut namočimo v vodo, ki smo ji dodali sol. Nato jo ožamemo in raztegnemo na mizi. Poiščemo sredino majice in tja postavimo svoj palec in kazalec ter začnemo blago zvijati s krožnimi gibi v obliki spirale. Pazimo, da blago čim bolj na tesno zvijamo in sproti poravnavamo gube, da se bo barva lepo razporedila.
Ko smo tako zvili celotno majico, uporabimo gumice, s katerimi pričvrstimo spiralo – vse gumice naj se sekajo na sredini. Uporabiti moramo vsaj tri gumice, za bolj razvejan vzorec pa jih lahko uporabimo več. Nato nanesemo barvo – koliko barv boste uporabili, je vaša odločitev, a naj jih bo za lepši učinek vsaj tri. Barvo nanesemo na obe strani majice in za približno 24 ur pustimo, da se barva vpije oziroma posuši. Nato odstranimo gumice in majico operemo ter posušimo.
Pred barvanjem je pomembno, da mizo oziroma delovno površino zaščitimo s polivinilom, roke pa si zaščitimo z gumijastimi, nitrilnimi oziroma lateks rokavicami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV