Dominvrt.si
image (28)

Protest jeznih Ukrajink

N.L.
18. 06. 2011 17.47
1

S poglabljanjem ekonomske krize so se v rdečih številkah znašla mnoga prej (vsaj na videz) dobro stoječa podjetja, predvsem gradbena. Primer, kako na opazen in na provokativen način opozoriti na stisko malih ljudi, prihaja iz Ukrajine.

Ne le pri nas; gradbenih podjetij, ki so v času gospodarskega razcveta uspešno krmarila med čermi zakonodaje, danes pa na nitki visi preživetje na stotine njihovih delavcev, upnikov in naročnikov, je nešteto tudi v tujini.

Predvsem gre za podjetja iz bivših komunističnih držav, kjer je bila obljuba hitrega bogatenja s prihodom kapitalizma še bolj mamljiva.

Eden izmed projektov, ki je obljubljal in obetal veliko, nato pa zaradi pomanjkanja denarja nenadoma obstal in postal sramotna prispodoba nekdanje nepremišljene velikopoteznosti, so stolpi Troyeshchinsky v Ukrajini.

Nekdaj živahno gradbišče, na katerem naj bi zraslo na stotine stanovanj, se je, še preden je bilo dokončano, začelo ponovno spreminjati v ruševine.

Vlada je obljubila, naj bi bila stanovanja dokončana do leta 2012, a razočarani vlagatelji in številni kupci, ki iz meseca v mesec opazujejo, kako njihovi bodoči domovi razpadajo, so izgubili potrpljenje.

Šest let gledam, kako stavba razpada, z njim pa se košček za koščkom krhajo tudi moje sanje o lastnem domu,“ je skrušeno povedala Daria Denenberg, mlada mati in ena izmed številnih prevaranih kupcev.

Da bi opozorili na svoje težave in pritegnili pozornost kar največjega števila medijev in pristojnih institucij, so se vlagatelji in lastniki odločili za precej nekonvencionalen korak – povezali so se z žensko aktivistično skupino Femen in pripravili akcijo Bare Walls – Gole stene.

S pomanjkljivimi oblačili, provokativnimi dodatki in drznimi slogani so pripadnice skupine Femen, skupaj z nekaterimi predstavniki vlagateljev in lastnikov, zasedle gradbišče in s kontrastom med nežnostjo in milino golega telesa ter robatostjo razpadajočega gradbišča opozarjale na resnost problematike.

„Zadovoljite nas!“, „Tega ne moremo početi nikjer drugje!“ in „Zmigajte se!“ so bila gesla, ki so, skupaj z drznimi in minimalističnimi opravami udeleženk shoda, pritegnila številne poglede.

Feminem je sicer znan tudi po številnih drugih aktivističnih intervencijah, gre namreč za ukrajinsko skupino aktivistk, ki zase pravijo da „z veseljem pomagajo kakršni koli civilni iniciativi, saj jih ni strah odvreči oblačil v imenu reševanja socialnih problemov.“

Vsekakor zanimiv in drugačen način opozarjanja na zelo resne in obsežne problematike; če je tudi uspešen, pa bo treba še malo počakati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698