Litvanski arhitekti iz studia G. Natkevicius & Partners so nalogo vzeli resno in za naročnika - podjetnika, ki se ukvarja s prodajo kmetijskih pridelkov - ustvarili prostorno, svetlo domovanje. Hiša v kraju Utriai, ki od daleč spominja na kup naključno odvrženih velikanskih železniških tramov, se v resnici in posledično tudi simbolično dviguje nad okolico.
Lastnikova žena, študentka umetnosti, ki se ljubiteljsko ukvarja z oblikovanjem pohištva, je hiši dodala svoj osebni pečat, kljub temu pa ta ostaja minimalistična.
Prostori v hiši so prazni, skoraj asketsko opremljeni. Tla, stene in strop v večini prostorov razkrivajo surov beton konstrukcije, steklo, beton in kovina z minimalnimi dodatki lesa pa so uporabljeni tudi za pohištvo, v veliki meri izdelano pod spretnimi rokami lokalnih mojstrov. Vendar hiša zaradi asketskosti za svoje lastnike ni nič manj udobna, v njej se namreč lahko sproščajo v savni, pred velikim kaminom in celo v notranjem bazenu.
Bivalni prostori obsegajo 424 kvadratnih metrov, razdeljenih v dva podolžna kubusa, ki med seboj tvorita oster kot. Dnevnobivalni del z jedilnico in kuhinjo se nahaja v pritličju, ki ga od travnate zelene okolice loči le velikanska, v celoti steklena stena.
Bolj intimni, spalni prostori so nameščeni v prvem nadstropju, v 15 metrov dolgem prečnem elementu, ki, lebdeč nad zeleno podlago, z velikim panoramskim oknom iz spalnice ponuja slikovit pogled na dolino. Pod v les oblečenim kvadrom se skriva prostor za dva avtomobila.
S svojim nenavadnim videzom je družinska hiša na pobočju nad dolino reke Minija v zahodni Litvi že pritegnila pozornost. Okoliški prebivalci in drugi Litvanci so ponosni na mojstrovino domačih arhitektov, poznavalci z vsega sveta pa priznavajo, da hiša izžareva veliko umetniškega duha in zelo prefinjen okus.
Komentarji (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV