V Narodni galeriji v Londonu, kjer hranijo več Van Goghovih del, so se tokrat odločili za nenavaden, a zelo zanimiv podvig. Pred vhodom v galerijo je nastala kopija Pšeničnega polja s cipresami (A Wheatfield, with Cypresses).
Živo delo sestoji iz 640 ''korit'', v katera so zasadili več kot 25 različnih vrst rastlin, skupaj pa več kot 8000 sadik. Projekt so izvedli delavci podjetja ANS, specializiranega za stenske in strešne zasaditve.
V podjetju pravijo, da gre za prvo zasaditev na svetu, ki posnema kakšno umetniško delo. Sponzor projekta je podjetje General Electrics (GE).
Izvirnik, po katerem je nastala kopija, je Van Gogh naslikal septembra 1889 med zdravljenjem v St. Remyu blizu Arlesa v Franciji.
Delo so izbrali zato, ker so kontrasti dovolj močni, da je bilo mogoče narediti približek.
Izjemno živo sliko si lahko ogledate na Trafalgarjevem trgu v Londonu vse do konca oktobra 2011, izvirnik pa je na ogled v notranjosti Narodne galerije.
Nizozemski slikar Vincent Van Gogh (1853-1890) se je s slikanjem ukvarjal le dobrih deset let, a je v tem času ustvaril več kot 2000 del, od tega okoli 900 slik in 1100 skic in risb.
Večino del, ki so znana tudi širši javnosti, je Van Gogh naslikal v zadnjih dveh letih svojega življenja. Verjetno so redki, ki si pred oči ne znajo priklicati vsaj vaze z nepozabnimi sončnicami v polnem razcvetu ali njegovih čudovitih in brezčasnih zvezdnatih noči.
Kar je nedvomen dokaz, da gredo veliki ljudje in velika dela le stežka v pozabo.
Morda pa vas bo pot zanesla v London in boste v Van Goghovih delih tudi vi našli navdih za lastno ustvarjalnost!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV