Glede na študijo iz leta 2018, ki jo je opravil Center za raziskave alergij, astme in imunologijo, je približno od 10 do 20 odstotkov svetovnega prebivalstva alergičnih na mačke in pse. Na srečo imate pri lastništvu hišnega ljubljenčka še druge možnosti.
Hipoalergeni psi (in nekatere mačke)
Vse mačke in psi nimajo enakih lastnosti, zaradi katerih bi dobili alergijsko reakcijo. Dejansko obstaja peščica hipoalergenih pasem, ki jih lahko osebe, ki nimajo hude alergije, pripeljejo v svoj dom, zato mogoče najprej razmislite o tem. Med najpogostejše hipoalergene pasme spadajo pudlji, šnavcerji ter irski vodni španjeli. Poglejte, kateri psi so še za vas.
Mačke so nekoliko bolj zapletene, zato če imate hudo alergijo, potem raje ne tvegajte. Za ljudi z blagimi alergijami pa se priporočajo pasme, kot sta devon rex in korniš reks, pa tudi pasme brez dlake, vključno s sfingo.
Prašički
Morda imajo sloves, da so nekoliko grdi in morda celo smrdljivi, toda prašič je lahko čudovit hišni ljubljenček. So izjemno pametni, prijazni in nežni, in ker nimajo dlake, so idealna alternativa mačkam in psom. Vendar je treba omeniti, da lahko prašiči postanejo zelo veliki. Dejansko večji od večine pasem psov, imajo lahko tudi 100 kilogramov. To velja tudi za vietnamske pujske, ki so mogoče videti, da bodo ostali majhni, a končna velikost in teža je daleč od mikro, tako da pred nakupom dobro premislite. Poleg tega pujs potrebuje velik notranji in zunanji prostor ter veliko socialne interakcije s svojim lastnikom.
Ježki
Če iščete hišnega ljubljenčka, ki ni tako velik kot 100-kilogramski prašič, je lahko afriški beloprsi jež prav vaš zmagovalec. Čeprav je to majhna žival, s približno pol kilograma do dva kilograma, je to bodičasto bitje precej aktivno in potrebuje veliko kletko, da se sprehaja po njej. Najboljši so tudi za ljudi, ki so zvečer doma, saj so to bolj nočne živali.
Zajci
Zajci so presenetljivo ljubeznivi in inteligentni spremljevalci. Hitro se povežejo s svojimi lastniki, imajo edinstvene osebnosti in se lahko celo naučijo trikov in ukazov, piše Reader's Digest. Zajci potrebujejo družbeno interakcijo, vsak dan nekaj ur naj bodo zunaj svoje kletke in naj imajo nekoga, ki se je pripravljen zavezati zajčku za od osem do 12 let življenja. Tako kot psi in mačke so tudi zajci različnih pasem, primernejši za alergike sta zlasti rex in mini rex, praviloma se verjetno želite izogibati dolgodlakim zajcem, kot je angora.
Morski prašički
Morski prašički sicer ne veljajo za hipoalergene, ker pa svoj čas običajno preživijo v kletki in ne tečejo po hiši kot mačka ali pes, vsi alergeni, ki jih proizvedejo, običajno ostanejo v njihovih bivalnih prostorih. Ravnanje z njimi in čiščenje kletk lahko povzroči blago reakcijo, zato bodite vseeno pozorni. Skrb za morske prašičke je razmeroma preprosta. Potrebujejo visokokakovostno hrano, svežo vodo in veliko čisto kletko z dejavnostmi, ki jih spodbujajo duševno in fizično stimulacijo, morski prašički so zelo družabna bitja, zato si omislite vsaj dve živali.
Ptice
O pticah pogosto razmišljamo kot o bitjih, ki si ne upajo priti preblizu, toda papagaji in papige dejansko uživajo v človeški družbi. Prav tako je z njimi veliko lažje živeti, saj ponavadi proizvajajo manj prhljaja in imajo perje/puh namesto krzna. Kar zadeva oskrbo, ptice potrebujejo zelo velike kletke, da se ne počutijo zaprte, prav tako pa je pomembno, da jim omogočimo tudi življenje zunaj kletke. Upoštevajte tudi, da imajo manjše papige (na primer skobčevka) življenjsko dobo od 5 do 15 let, večje papige pa lahko živijo od 50 do 100 let in pogosto preživijo svojega lastnika.
Želve
Za ta skromna, inteligentna bitja je zelo enostavno skrbeti, če le imajo dovolj prostora za pohajkovanje in okolje, ki ustreza njihovim potrebam. Vsaka vrsta bo imela svoje prehranske in življenjske potrebe, zato se pred nakupom zelo dobro pozanimajte o živali. Tako kot nekatere vrste ptic tudi želve živijo zelo zelo dolgo.
Ribe
Ribe se sicer lahko uvrstijo v kategorijo "dolgočasnih hišnih ljubljenčkov", saj jih ne morete pobožati ali jih naučiti trikov, toda v resnici ni tako. Ta vodna bitja lahko v vaš dom vnesejo barvo, lepoto in milino. Zelo pomembno pa je, da se pred nakupom rib posvetujete, kako velik akvarij potrebuje riba. Čeprav je na začetku denarni vložek mogoče velik, ker potrebujete kar nekaj opreme, boste z dovolj velikim in opremljenim akvarijem imeli kasneje izredno malo dela in boste lahko uživali v pisanem podvodnem svetu rib in rastlinja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV