"Zgodaj pomladi, torej februarja in marca, pa tudi večji del aprila, so vsi čmrlji matice. Večinoma jih vidimo, kako se hranijo na cvetovih. Včasih pa v naravi ali v hiši najdemo 'onemoglega' čmrlja. Kako ukrepati?" Je na strani Čmrljica – portal o opraševalcih zapisal strokovnjak o čmrljih.
Dodali so še, da je kljub temu, da je čmrlj oziroma matica čmrlja videti oslabela, najverjetneje vse v redu in se je šele 'zbudila' iz zimskega mirovanja ali pa le počiva: "Možno je tudi, da je lačna in zato ne more leteti. Če menimo, da je tako, jo lahko premaknemo na kak cvet, kjer se bo lahko nahranila. Če je mraz in je v senci, jo lahko tudi premaknemo na sonce, da se ogreje. Lahko pa ji na žlički ponudimo tudi par kapljic 50-% sladkorne raztopine."
Če matica med iskanjem mesta za gnezdenje zaide v hišo, ji pomagamo, da odleti ven: "Če najdemo obnemoglo matico, je verjetno v hiši že dalj časa in je lačna. Pomagamo ji s sladkorno raztopino in jo čim prej izpustimo."
Pomembno!
Čmrljev nikoli ne hranimo z medom ali raztopino medu. V medu so namreč lahko povzročitelji čebeljih bolezni, ki so nevarne tudi za čmrlje. Prav tako jih ne hranimo z rjavim sladkorjem, so še opozorili na Facebooku. Čmrljev tudi nikoli ne zadržujemo v ujetništvu. Po hranjenju jih takoj izpustimo. Če čmrlja najdemo zvečer, ga izpustimo naslednje jutro.
Čmrljica – portal o opraševalcih je portal o pestrosti, pomenu, ogroženosti in varovanju opraševalcev. Ali ste vedeli, da v Sloveniji živi več kot 500 vrst divjih čebel? To so čmrlji in čebele, ki večinoma živijo samotarsko. Tudi divje čebele so zelo pomembni opraševalci in oprašijo marsikaj, kar medonosna čebela izpusti. Žal so vedno bolj ogroženi. Pomagamo jim lahko z nameščanjem gnezdilnic.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV