V UKC Ljubljana so v sporočilu za javnost zapisali, da so letos obravnavali 4 ugrize kač, od tega dva ugriza modrasa in dva ugriza gada. V lanskem celotnem letu so v Centru za zastrupitve obravnavali 12 primerov, kar je primerljivo z leti 2017, 2016 in 2015.
V primeru, da nas ugrizne kača, moramo ugrizno mesto očistiti, če ostane še kaj strupa, je le tega treba obrisati stran od rane! Rano pokrijemo, prizadeti ud pa imobiliziramo po načelih prve pomoči, s tem, da se poskuša bolnika na čim manj travmatičen način napotiti do zdravnika.
Kako prepoznati strupeno kačo?
Slovenske strupenjače lahko od daleč prepoznamo po čokatem telesu, zelo kratkem repu in ozki zenici, večinoma pa tudi po značilnem cikcakastem vzorcu na hrbtu. Treba pa je vedeti, da niso vsi gadi isti – pri nekaterih (odličen primer je laški gad) je vzorec lahko nepovezan in tvori prečne proge, medtem ko so pri obeh vrstah gada pogosti tudi popolnoma črni primerki brez vzorca.
Glavne značilnosti slovenskih strupenih kač
Razmeroma kratko in čokato telo (dolgo med 50 in 70 centimetri, izjemoma malo čez meter), zelo kratek rep, značilen cikcakasti vzorec na hrbtu, rdeč spodnji del repa in pri modrasu še rožiček na vrhu gobca. Pogled od blizu razkrije še, da je pri strupenjači očesna zenica navpično zožena, da sta med očesom in nadustnimi ploščicami ena ali dve vrsti majhnih lusk in da je glava pokrita s številnimi majhnimi luskami, med katerimi so največ tri večje ploščice.
Pri nas sicer živi še osem nestrupenih kač: mačjeoka kača, smokulja, navadni gož, progasti gož, črnica, belica, belouška in kobranka. Vse te kače so iz družine gožev, prepoznamo pa jih lahko po vitkem telesu, dolgem repu, okrogli zenici (razen pri mačjeoki), glavo pa imajo pokrito z devetimi velikimi, značilno razporejenimi ploščicami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV