Aleš Abram je velik ljubitelj in poznavalec kač: "Strast do kač sem začutil pri 22 letih, ko mi je kolega Primož v roke dal svojega rdečerepega udava. Takrat se je v mojem srcu odprl prav poseben kotiček za kače in sem tudi nabavil svojo prvo kačo – mladička ameriškega goža Bogdana." Tako ima trenutno doma (samo) 14 kač, ko pa pride čas mladičkov, jih ima lahko tudi sto: "Se pa ta številka giblje večinoma okoli sto, še posebej ko se začne dobra sezona z veliko sreče in veliko novimi mladički."

Njegova najljubša kača je rdečerepi udav, doda pa, da ima na seznamu želja še veliko kač: "Vse so rdečerepi udavi, samo zelo posebni morfi (posebne genetske različice, barva, vzorci ...)." Ker se s kačami profesionalno ukvarja že več kot deset let, je tako zagotovo pravi naslov za nasvete. Tako sva poklepetala o tem, kaj vse je potrebno, da bo kača živela srečno in zdravo.
Kaj je prva stvar, ki jo mora vedeti oseba, ki razmišlja o nakupu kače za domačo žival?
"Prva stvar, ki jo po mojem mnenju človek mora vedeti, ko razmišlja o nakupu kače, je, katero kačo si želi." Tako je naslednji logični korak, da se o tej kači pozanima prek vseh kanalov – kakšne potrebe in zahteve ima ta kača, njena življenjska doba in seveda tudi, kje bo žival prebivala. Nikakor ne sme pozabiti, kdo bo za kačo skrbel, ko bo šel lastnik na dopust, ter seveda prava izbira veterinarja.
Življenjski prostor kač v ujetništvu je seveda drugačen, kot ga imajo kače v naravi, toda vseeno je bistveno, da za njih poskrbimo po svojih najboljših močeh: "Zelo pomembno je, da je velikost prostora oziroma terarija primerna za vrsto kače, ki jo imamo, ter tudi da je opremljen z vsem, kar kača potrebuje." Terarij mora imeti topel predel (hotspot), na drugi strani terarija pa dovolj veliko posodo s svežo vodo, ki je vedno na voljo. Zelo pomembne so tudi veje, kjer se kača lahko pretegne, ter seveda skrivališče, kamor se lahko skrije, kajti nikakor ne želimo, da doživlja pretiran stres zaradi dogajanja v njeni okolici. "Ena izmed najpogostejših začetniških napak je, da novopečeni lastniki nimajo pravega terarija za svojo novo kačo, in jim ta iz njega 'izgine čez noč'."

Katera kača je primerna za začetnika?
"Mnenja o tem, katera kača je primerna za začetnika, so različna," razloži, osebno pa Aleš predlaga rdečerepega udava ali goža. "Seveda pa je bolje začeti z mladičkom, s katerim se navajata drug na drugega, kot pa odraslo kačo," še doda.
Izredno pomembno, preden kupite kačo, pa je tudi to, od kod prihaja: "Velikokrat (žal) je mnogim najbolj pomembna cena, ki pa bi morala biti po mojem mnenju sekundarnega pomena." Ker kače živijo 20, tudi 40 let, odvisno od vrste, je treba pred nakupom premisliti, se obrniti na dobrega rejca in z njim poklepetati: "Dobri rejci so dobri tudi zaradi tega, ker pomagajo pri najrazličnejših situacijah, tudi ko njihova žival dobi nov dom. Tako da bi res svetoval, da se ljudje obrnejo na zanesljive rejce, ki vedo, kaj počnejo, tako bodo dobili dobro in zdravo žival, ki jih bo razveseljevala leta in leta."

Prehrana kače
Hrana je poleg primernega prostora za bivanje bistvena. Večina kač se sicer prehranjuje z glodavci, vendar imamo tudi bolj "zahtevne" vrste, ki se prehranjujejo z žabami, ribami ... Tako da se morate pred nakupom pozanimati tudi o njeni prehrani. Zelo pomembno je, poudari Aleš, da žival hranimo glede na njene potrebe ter pazimo, da je ne 'zamastimo', saj se to lahko naredi zelo hitro.
Hrana mora biti prilagojena na starost in vrsto kače, pa tudi količino je treba pravilno odmerjati: "Hranjenje na primer mladih rdečerepih udavov je na približno deset dni s podganjim goličem. Odrasli udavi pa pojedo mesečno odraslo podgano ali pa tudi več, odvisno od velikosti kače. Poleg tega samice načeloma jedo več, ker so večje od samcev."

Rokovanje s kačo
"Rokovanje s kačo je primerno, če imamo primerno kačo za to, zato je najbolje, da jo imamo od majhnega, saj se posledično bistveno lažje navadimo nanjo, pa tudi ona na nas." Paziti je treba tudi, da se jih ne dotikamo po glavi, saj imajo bistveno bolj občutljivo od nas, pa tudi dotikanje po konici repa jim ni najljubše. Dotika se jih od vratu po telesu navzdol v smeri rasti lusk. Previdni moramo biti, da to ne počnejo otroci sami, pa tudi, da ni ob tem v bližini kakšna žival, ki bi bila lahko za njih plen.
Preden se odločite za kačo, morate imeti v mislih tudi morebitne bolezni, toda s pravilno oskrbo in z izbiro zdrave kače na začetku lahko preprečimo poznejše zaplete. Ob bolezni ali poškodbi vašega ljubljenčka pa mora kača obvezno do veterinarja.

Kot morebitni novi lastniki teh zanimivih bitij morate tako računati na stroške: "Največji stroški so seveda na začetku in največkrat prav s terarijem, ki lahko doseže ceno od 150 evrov pa tudi tisoč ali več evrov." Toda kakovosten in primeren terarij poskrbi, da bo vaša kača živela dolgo, srečno in zdravo življenje: "Na srečo veterinarskih storitev večina lastnikov kač ne potrebuje, če pa že, polagam vsem na srce, da pravočasno izberejo dobrega veterinarja, ki bo znal pravilno poskrbeti za kačo, saj je po navadi iskati veterinarja zadnji trenutek še dodaten stres za vse."
Strupene kače kot ljubljenčki
"Pri našem društvu (društvo ljubiteljev eksotičnih živali Bioexo) ljudem odsvetujemo nakup strupenjač, saj v Sloveniji nimamo primernih protistrupov za večino strupenjač." Vsak ugriz pri strupenjači namreč lahko pomeni ne samo smrt, ampak pred tem tudi veliko trpljenja. "Zato svetujem, naj ima vsak, ki želi strupenjačo, najprej nekaj različnih nestrupenih kač in po večletnih izkušnjah z njimi se potem odloči za strupenjačo." Pred nakupom pa Aleš svetuje, da se prej posvetuje s kakšnim resnim rejcem strupenjač.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV