Kaj jih privabi?
Bistveno je vedeti, kaj jih privablja. Če bomo to umaknili, bodo odšle drugam: tja, kjer bodo našle svoje vire hrane.
Preverite, ali je vaše domovanje hladni bife za muhe. Stoji v koritu umazana posoda? Je na tleh madež soka, ki je tako majhen, da se niste potrudili, da bi ga pri priči počistili? So organski odpadki v košu brez pokrova? Potem vsekakor lahko naredite marsikaj, da zmanjšate število muh med štirimi stenami.
Kaj narediti?
- Ostanke hrane vedno pri priči pospravite. Umazano posodo takoj pomijte oziroma jo vsaj sperite, če je že ne morete takoj pomiti.
- Pobrišite vse, kar se polije po pultu ali tleh. Muham je dovolj že ena kapljica.
- Koši za odpadke (še posebno organske) naj imajo pokrov. Čim večkrat jih izpraznite.
- Potem ko ste jih izpraznili, jih pomijte. Vedno uporabljajte vreče za smeti, da so koši čim manj v stiku z odpadki.
- Redno čistite odtok v koritu. Tudi tu se lahko nabirajo ostanki hrane.
- Hrano hranite zunaj dosega muh – v hladilniku, dobro zaprtih omaricah, nepredušno zaprtih posodah ... Na mizo jo postavite, tik preden jo boste zaužili.
- Če ste v hiši in imate vrt, naj bodo kompost in kante za smeti čim dlje od hiše.
- Muhe privablja pasja ali mačja hrana. Idealno je, če lahko hišne ljubljenčke navadite, da imajo omejen čas, v katerem morajo pojesti svoj obrok. Nato skledice izpraznite in pomijte. Če že stoji hrana, naj bo suha. Odmaknite jo od skledice z vodo, da je manj možnosti, da se zmoči. A poskušajte najti način, da hrana ne stoji.
- Pri priči počistite iztrebke, čeprav so na vrtu.
- Ohranjajte dom čist.
- Muhe pritegne še svetloba. Zvečer, ko prižgete luč, okna in vrata raje zaprite. Odprta so lahko čez dan in ponoči, ko spite in imate luč ugasnjeno.
Kaj pa rastline?
Skozi stoletja je ljudska modrost našla kar nekaj načinov, kako odganjati muhe. Lahko preizkusite, ali delujejo.
Pomagalo naj bi, če ob vhode in okna posadite nekatere rastline. Mednje sodijo: bazilika, sivka, lovor, meta, posebno mačja meta, limonska trava in ognjič. Čeprav ne boste opazili, da je manj muh, se je prijetno obdati z zelenjem. Zelišča so priročna za kuhanje, in zato je kuhinja, kjer se muhe najraje zadržujejo, ravno pravšnje mesto zanje. Ustvarite svoj zeliščni vrtiček.
Preizkusite lahko še naslednji naravni recept. V steklenički s pršilom kajenski poper namočite v vodi. S tako dobljeno raztopino škropite ob oknih in vratih.
Muhe naj bi odganjala nekatera eterična olja. Lahko jih uporabite v izparilniku ali jih ravno tako zmešate z vodo v steklenički s pršilom. Eterična olja, ki naj bi imela takšen učinek, se ujemajo s prej omenjenimi rastlinami: sivka, meta, limonska trava in bazilika, pomagale naj bi še nageljnove žbice. Na steklenički jasno označite, kakšna raztopina je v njej, da je kdo po pomoti ne spije. Hranite jo zunaj dosega otrok. Pred uporabo jo pretresite.
To niso znanstveno potrjene metode, vendar lahko preizkusite, ali delujejo. Predvsem pa je ključno, da poskrbite za čist dom, in muh bo zagotovo manj.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV