Čeprav se zdi kot logičen ukrep za zagotavljanje varnosti in zdravja nas in naših bližnjih, navsezadnje tudi ljubljenčkov, pa mnogim ljudem ne gre v glavo, zakaj bi psi nosili maske. In tudi ni logično! Stroka je enotna. Po vseh do sedaj narejenih raziskavah so znanstveniki ugotovili koronavirus pri dveh psih, in sicer v Hongkongu, toda nobenega, prav nobenega dokaza ni, da bi se lahko in da se virus prenaša z živali na človeka!
Dodatna pojasnila je za Readers Digest podala dr. Bayley. Kery Bayley, veterinarka, ki živi in deluje v Washingtonu, pravi, da se iz primerov okuženih psov iz Hongkonga vidi, da psi dejansko lahko zbolijo za koronavirusom, ne moremo pa trditi, da se virus lahko prenaša z živali na človeka. Kot trdi omenjena zdravnica, lahko laično sklepamo, da bi se potencialno lastnik psa lahko okužil in dobil virus, toda glede na pretekle raziskave, ki so vključevale različne bolezni, sklepajo, da ljudje in psi nimamo istih receptorjev za prenos in obstoj virusa.
Z drugimi besedami, virus, ki bi ga dobili od psa, v človeškem telesu ne bi mogel preživeti. Zaključimo lahko, da v svetu od vseh znanih primerov okužb ljudi obstajata le dva okužena primera psa, dodatno pa noben primer, kjer bi se človek okužil od psa!
Bi morali torej psi nositi maske?
Dr. Bayleyeva trdi, da je kaj takšnega nepotrebno. V prvi vrsti to ni potrebno, po mnenju številnih veterinarjev psa s tem spravljamo v dodatni stres. Psi z masko, naj si bo nošenje dolgo ali kratko, ne morejo piti, se hraniti, vonjati in početi vseh ostalih stvari, ki bi jih sicer. Omenjena veterinarka še opozarja, da so psi nagonska bitja, ki se zanašajo na svoj vonj, vid in sluh, z masko pa mu enega od bistvenih čutil vzamemo. Po njenem mnenju so maske za pse le še en marketinški trik, ki sicer ni zelo škodljiv za pse, primeren in ustrezen pa vsekakor ni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV