Mačke imajo za seboj preteklost, ki ni ravno rožnata. Nekatera ljudstva so jih povezovala s hudodelstvi, čarovništvom, določena so šla tako daleč, da so jih povezovala s smrtjo. Nasprotno pa so v določenih ljudstvih in tudi verstvih predstavljala simbol dobre in čiste energije. Zaradi enih in drugih, dobre in slabe konotacije, ki jih je spremljala, in prepričanji, ki so se oblikovala na podlagi tega, so se do danes ohranili določeni miti. Zbrali smo nekaj najpogostejših in preverili, ali so resnična dejstva ali zgolj miti.
Mleko je dobro za mačke
Ta trditev ni zgolj mit, temveč je izredno škodljivo dejanje, ki ga lahko naredimo mački. Veliko mačk je namreč laktozno intolerantnih, to, da jim dajemo mleko, posebej mladičkom, pa lahko povzroči hudo diarejo. Mladički potrebujejo mleko svoje mame le, dokler ne morejo jesti kompaktne hrane, se pravi, dokler se hranijo. Ko se prenehajo, je treba to mleko nadomestiti z vodo. Ta napaka se največkrat pojavi, ko ljudje najdejo na cesti nebogljene mladičke in jih hranijo s kravjim mlekom. Ne delajte tega in se, če najdete mladičke brez mame, raje posvetujte z veterinarjem!
Vse mačke obožujejo mačjo meto
Veliko ljudi verjame, da ima vrsta mete, mačja meta, ki je zelena trajnica, halucinogeni učinek na mačke in jih posledično 'omami'. Ta trditev drži le v polovici primerov – le 50 % mačk je dovzetnih za snovi, ki so prisotne v listih in steblih mačje mete. V preteklosti pa so že na različnih poskusih dokazali, da mačja meta ni imela popolnoma nobenega učinka na polovico mačk, na drugo polovico pa je učinek trajal približno 10 minut. Kot zanimivost lahko še povemo, da mačja meta na tiste mačke, ki so dovzetne za njo, odvisno je tudi od genetike, nanje deluje kot uspavalna tableta na ljudeh.
Mačke predejo, ker so srečne
Tudi ta mit je le delno resničen. Mačke resnično predejo, ker so srečne, vendar lahko to dejanje sprožijo tudi številna druga občutja. Mačje predenje je podobno kot nasmeh pri ljudeh, vsi pa vemo, da se ljudje največkrat smejimo, ko smo srečni, na drugi strani pa tudi, ko smo pod stresom. Tudi mačke lahko predejo, ko se počutijo nelagodno, bistveno pa je le, da poznamo svojo mačko in vemo, kako se odzove v določenih okoliščinah.
Mačke vedno pristanejo na nogah
Mačke imajo izjemno fleksibilna vratna vretenca in na sploh celoten skelet. Navadno se tako lahko vedno ujamejo na svojih nogah, toda če je višina resnično previsoka, za primer si lahko vzamemo stolpnico, je zelo verjetno, da se mačka na svojih nogah ne bo ujela, prej nasprotno – lahko se močno poškoduje ali celo ubije.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV