Če je še včasih veljalo, da so bili psi priklenjeni na verige, njihova naloga pa je bila zgolj in izključno čuvanje hiše, so danes postali skoraj enakovredni člani družine. Lastniki psov veliko pozornosti namenjamo njihovi skrbi, varnosti, negi, njihovi prehrani in na splošno njihovi dobrobiti. Psi so resnično postali naši najboljši prijatelji in življenjski spremljevalci, a napaka, ki jo delamo prav vsi lastniki psov, je, da jih enačimo s človeškimi bitji. Zavedati se moramo, da so, ne glede na njihovo prikupnost in dojemljivost, še vseeno živali, ki ne govorijo enakega jezika kot ljudje, posledično pa jim z enačenjem z ljudmi delamo prej škodo kot korist. Tako velikokrat mislimo, da nam s svojim vedenjem, pogledom ali mimiko ali gesto nakazuje na kaj prikupnega, a bi včasih morali njihova sporočila jemati resneje. Takšen primer je denimo, ko se naš pes trese. Nicole Fulcher iz veterinarskega centra v St. Louis v Missouri trdi, da v večini primerov tresenje psa ne pomeni težav, a v nekaterih primerih bi morali biti bolj pozorni.
Veselje in razburjenost
Rachel Barrack, ki v New Yorku izvaja akupunkturo za živali, trdi, da je najpogostejši razlog za tresenje psa, in navadno lahko to zaznamo že na prvi pogled, čisto veselje in vznesenost našega kosmatinca. Če se začne tresti, ko po dolgem dnevu v službi stopite skozi vrata, ni popolnoma nobenega razloga za skrb.
Hladnejše temperature
Še en najpogostejši razlog, zakaj se lahko naš kosmatinec trese, je, kot smo že omenili, ker ga zebe. To se največkrat zgodi pri manjših pasmah in tistih, ki imajo zelo kratko dlako. Če imate kosmatinca, ki je pripadnik takšne pasne, v hladnejšem delu leta poskrbite za ustrezno zaščito, predvsem oblačila.
Stres in žalost
Verjeli ali ne, psi niso vesela bitja štiriindvajset ur na dan, vse dni v letu. Tako kot ljudje tudi živali lahko in navadno čutijo žalost in druge vrste čustev. Če se zgodi kakšen stresen dogodek, ko se recimo družinski član odseli od hiše, svojec umre, ne bodite presenečeni, če bo vaš kosmatinec žalost in frustracije izražal na takšen način.
Prikrite bolezni
Če poleg tresenja pri svojemu psu zaznate odklanjanje hrane in celo bruhanje, nemudoma obiščite svojega veterinarja. Po mnenju prej omenjene dr. Barrack, so tovrstni simptomi lahko že razlog za skrb.
Ušesna infekcija
Najpogostejši razlog tresenja pri psih, ko je govor o bolezni, je prav ušesna infekcija, ki v večini primerov za psa ni smrtno nevarna, je pa za našega ljubljenčka skrajno neprijetna. Najpogostejše pasme, ki trpijo za ušesno infekcijo, so koker španjeli in zlati prinašalci, zato bodite lastniki teh predstavnikov še posebej pozorni.
Dominvrt e-novice
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV