Dominvrt.si
bolan pes

Ali se psi lahko prehladijo?

Dom in vrt
25. 10. 2024 05.00
2

Ko je zima oziroma so nizke temperature in preživimo več časa v zaprtih prostorih s hišnimi ljubljenčki, lahko tudi pri njih opazimo prehladu podobne simptome ali čudno vedenje. Se psi tudi lahko prehladijo?

Redno cepljenje in ohranjanje dobrega splošnega zdravja psa je ključnega pomena, a vseeno se zgodi, da zboli. Čeprav obstajajo dokazi o pasjem prehladu oziroma gripi, se virus, ki ga povzroča, razlikuje od tistega, ki povzroča "prehlad" pri ljudeh. Prav tako ni bilo pomembnih primerov covida-19 pri psih. Klasični simptomi prehladu podobni bolezni pri psih so – solzenje oči, kašljanje, kihanje, izcedek iz nosu, pravi veterinarka Amanda Bruce.

Ko opazite, da se pes ne počuti dobro, se posvetujete z veterinarjem.
Ko opazite, da se pes ne počuti dobro, se posvetujete z veterinarjem. FOTO: Dreamstime

Kaj je prehlad?

"Ko pomislim na prehlad pri psu, pomislim na respiratorni kompleks. To je širok naslov, ki ga uporabljamo za vse viruse in bakterije pri psih, ki povzročajo te simptome," še razloži veterinarka. Doda, da je resnost tega prehlada lahko odvisna od tega, kateremu od teh virusov ali bakterij je bil izpostavljen vaš hišni ljubljenček.

Kakšni so simptomi?

Simptomi prehlada pri psih so podobni tistim, ki jih imajo ljudje. Včasih imajo blage simptome, občasno kašljanje ali kihanje. Včasih nočejo jesti, ne želijo iz postelje ali imajo blago vročino. Pri okužbi zgornjih dihal se zaradi vnetja sluznice dihalnih poti pojavi suh kašelj, če se bolezen 'premakne' proti pljučem, bo kašelj bolj moker. Drugi znaki lahko vključujejo tudi letargičnost in spremembo dnevnih navad. 

Je lahko še kaj drugega kot prehlad?

Če je vaš pes redno cepljen, verjetno ne gre za nekaj bolj resnega kot prehlad. Če pa ni bil cepljen, je lahko zbolel za boleznijo, imenovano infekciozni traheobronhitis ali kužni kašelj, zanj je značilno, da se pojavi nenadoma, spremlja pa jo močan, dražeč kašelj živali, ki se ne pomiri ter pogosto izzove tudi davljenje živali in posledično bruhanje. Tu je še gripa. Čeprav ni nujno, da je pri psih sezonska, zagotovo obstajajo izbruhi. Ta gripa se ne prenaša na ljudi!

Ko se pes ne počuti dobro, z njim ne izvajate napornih aktivnosti.
Ko se pes ne počuti dobro, z njim ne izvajate napornih aktivnosti. FOTO: Dreamstime

So nekateri psi dovzetnejši za prehlad?

Pri živalih obstaja obstaja veliko ali manjše tveganje za bolezen. Če imate hišnega ljubljenčka, ki veliko časa preživi v pasjem vrtcu, pasjem hotelu, povečate tveganje za izpostavljenost stvarem, proti katerim svojega ljubljenčka morda ne cepite. Upoštevati je treba tudi starost (zelo majhno – mladič, zelo veliko – star pes), zdravstveno stanje – na primer avtoimunsko bolezen, zaradi katere vaš ljubljenček jemlje zdravila. Tudi nekatere pasme psov, na primer tiste s kratkim gobčkom (mopsi, buldogi ...), lahko zaradi anatomije dihalnih poti kažejo bolj drastične znake in simptome. Dejstvo je tudi, da druženje na območjih z veliko drugimi psi, zlasti necepljenimi, lahko ogroža vašega ljubljenčka.

Kako zdravite pasje prehlade?

Ko opazite, da se pes ne počuti dobro, se posvetujte z veterinarjem. Pri virusnih okužbah antibiotiki ne pridejo v poštev, zato se osredotočimo na zdravljenje simptomov. Če vaš ljubljenček je, pije in je aktiven, pazite le, da ne pride v stik z drugimi živalmi. Bolezen bo izzvenela v tednu ali dveh, ker bo imunski sistem vašega psa uspel premagati bolezen. Včasih pa pes potrebuje simptomatsko podporo, na primer pasje zaviralce kašlja, da bo vašemu ljubljenčku udobneje. Če vaš ljubljenček ne je ali že nekaj časa ne pije ter ima vročino, bo morda potreboval tekočinsko podporo ali zdravila za zniževanje vročine. Včasih hišni ljubljenčki lahko dobijo tudi sekundarne bakterijske okužbe; v teh primerih so predpisani antibiotiki.

Redno cepljenje ter ohranjanje dobrega splošnega zdravja vašega psa sta ključnega pomena.
Redno cepljenje ter ohranjanje dobrega splošnega zdravja vašega psa sta ključnega pomena. FOTO: Dreamstime

Poleg tega omejite zelo aerobne aktivnosti, ki bi povečale dihanje,  ker se pes lahko ujame v cikel kašlja, ki lahko vodi do davljenja in včasih bruhanja. 

Če pes premalo je ali pije, mu ponudite piščančjo juho, tekočino iz konzerve s tune ali lahko hrano, na primer kuhanega piščanca. 

Kdaj psa peljati k veterinarju?

"Če ne je več kot 12 do 24 ur, me skrbi," pravi veterinarka. "Bruhanje in driska nista pričakovana pri prehladu, toda ko se pokažejo še drugi simptomi, je to vedno alarmantno." Skrb vzbujajoča je lahko tudi vročina, vendar večina ljudi ne ve, kdaj imajo hišni ljubljenčki povišano temperaturo, zato je priporočljivo obiskati veterinarja, ki bo preveril tudi to.

Veterinarka opozarja: Pes, ki je moker, nima nobene zaščite pred mrazom
Preberi še
Veterinarka opozarja: Pes, ki je moker, nima nobene zaščite pred mrazom
To je kruta realnost slovenskih zavetišč
Preberi še
To je kruta realnost slovenskih zavetišč
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698