Dominvrt.si
pes v snegu

Veterinarka opozarja: Pes, ki je moker, nima nobene zaščite pred mrazom

Branka Resnik
05. 01. 2021 05.30
5

Zima je zagotovo pokazala svojo moč s snegom in mrazom. Kljub temu pa morajo naši štirinožci ven, na sprehod. Tako smo se pogovarjali z veterinarko, ki nam je razložila, kako moramo skrbeti za svoje ljubljenčke pozimi.

V zimskem času je redna nega dlake zelo pomembna. Pse s podlanko (to je tista mehka dlaka, ki nudi zaščito pred mrazom) je tako treba nujno redno česati, v pogovoru poudari veterinarka Tjaša Pukl: "Za ta namen so najboljši kovinski glavniki ali posebne krtače, namenjene podlanki." Tudi psom, ki podlanke nimajo, bo redno česanje dobro delo. Še posebej pa je to priporočljivo pri dolgodlakih psih, ki se jim med sprehodom v dlako ujame suho listje in druga umazanija. Pse brez podlanke v hladnem vremenu pa pred mrazom zaščitite tudi z zaščitnim plaščem, ker sami nimajo primerne izolacije. "O primernem plašču se posvetujte z osebjem v specializirani trgovini ali veterinarski ambulanti. Tudi pse, ki izvajajo dolgotrajne aktivnosti na mrazu, je priporočljivo zaščititi z oblačili, namenjenimi tem aktivnostim," še doda.

V zimskem času je redna nega dlake zelo pomembna.
V zimskem času je redna nega dlake zelo pomembna. FOTO: Dreamstime

Mnoge pasme čez leto potrebujejo tudi striženje. Veterinarka tako razloži, da striženje pozimi ni težava, pri tem pa poskrbite, da dlaka vseeno ne bo prekratka, in postriženim psom seveda zagotovite primerno zaščito pred mrazom. Pse, ki jih pozimi ne boste strigli, pa obvezno redno češite. 

Plaščki, puloverji, dežni plašči ...

Psi brez podlanke in psi, ki so na mrazu dolgo aktivni, potrebujejo dodatno izolacijo. Nekatera pasja oblačila zagotavljajo učinkovito zaščito pred vetrom, mrazom in celo vlago. Paziti pa moramo, da se oblačilo ne zmoči oziroma premoči, saj je potem lahko nošenje celo škodljivo. Nekatere blagovne znamke oblačil za pse ponujajo tako imenovane plašče 'softshell' , ki so podobne kakovosti kot zimska tehnična oblačila za ljudi, ki so aktivni v naravi.

Marsikateri pes je navdušen tudi nad blatnimi lužami in valjanjem po snegu, toda po navadi sledi kopanje. Kaj pa zdaj, ko je zelo mrzlo? "Psov ni treba posebej kopati, če nimajo zdravstvene indikacije za kopanje (o tem naj presodi veterinar) oziroma če se niso povaljali v vodi sumljivega porekla," razloži. V večini primerov bo tako dovolj, če psa osušite z brisačo in temeljito počešete. V primerih, ko je kopanje potrebno, pa uporabite blag vlažilni šampon. Če imate doma antiseptični šamponi, je ta primeren samo za lajšanje težav, ko te nastopijo, ne za redno umivanje. Pse po kopanju osušite z brisačo, saj lahko sušenje z vročim zrakom kožo izsuši in povzroča draženje. Pri dolgodlakih psih je zelo pomembno, da odstranite umazanijo in vozliče med prstnimi blazinicami. "Pes, ki je moker, nima nobene zaščite pred mrazom. Zato je nujno, da psa, ki je skočil v vodo ali lužo in se premočil do kože, čim prej osušite in odpeljete na toplo, saj obstaja nevarnost podhladitve."

Pri kopanju je najpomembnejše, da se tako sami kot tudi vaš kosmatinec pri tem dobro počuti.
Pri kopanju je najpomembnejše, da se tako sami kot tudi vaš kosmatinec pri tem dobro počuti. FOTO: Dreamstime

 Kopanje psa

Težave pa lahko nastopijo, če se pes boji česanja in/ali kopanja, zato ga je treba na to navajati že od malega: "Pomembno je, da ta izkušnja zanje ni neprijetna. Ko se lotevate kopanja, vselej poskrbite za to, da ste sami mirni in sproščeni, da imate vse potrebno pri roki ter da psa za sodelovanje tudi nagradite. Pse kopajte z vodo, ki ima nekje od 37 do 38,5 stopinje Celzija. Najprej poskrbite, da je curek nežen in voda dovolj topla. Šele potem dajte psa v kad." Nato ga počasi zmočite od zadnjih stopal navzgor postopno proti glavi. Ko je moker, nanesite šampon, ga spenite in pustite učinkovati toliko časa, kot svetuje proizvajalec oziroma vaš veterinar. Po pretečenem času šampon temeljito izperite na enak način, kot ste zmočili psa. Psa pohvalite, nagradite in osušite. Če je mogoče, se izognite sušilcu za lase: "Za nekatere pse je kopanje preveč stresno. V takem primeru si lahko pomagate s penami ali pršili za suho pranje psov. Vsekakor nad psi ne izvajajte agresivnih prijemov."  

Pri kopanju je najpomembnejše, da se tako sami kot tudi vaš kosmatinec pri tem dobro počuti. "Ne hitite. Šampon je nujno temeljito izprati, psa pa res dobro osušiti," poudari. "Moker pes nikakor ne sme na mraz." V primeru, da ste psa vseeno sušili s fenom (to sicer ni priporočljivo), pa se mora pes pred sprehodom najprej ohladiti. Pri zimski negi več pozornosti posvečajte tačkam. V primeru, da opazite vnetje, se posvetujte z veterinarjem.  

Če ste pri kopanju zmočili ušesa, jih dobro osušite. Za redno čiščenje ušes lahko uporabite tudi neagresivna čistila, ki so namenjena vsakodnevni negi. Posebej pomembno je tudi redno čiščenje sluhovodov pri psih z anatomskimi nepravilnostmi (pasme francoski buldog, mops, šarpej ...), odlakanimi sluhovodi (na primer kodri, šnavcerji, yorshirski in številni drugi terierji, pasma lagotto romagnolo ...) in pri psih, ki so nagnjeni k vnetjem sluhovodov. O primernem čistilu in načinu čiščenja se je najbolje posvetovati z veterinarjem. 

Pozimi pazite tudi na njihove blazinice.
Pozimi pazite tudi na njihove blazinice. FOTO: Dreamstime

Pri vsakodnevnem česanju pa bodite pozorni na morebitne klope (ti so lahko aktivni tudi pozimi), črne pikice, ki lahko predstavljajo iztrebke bolh (lastniki živali pogosto zmotno mislijo, da pozimi zaščita pred bolhami ni potrebna) in morebitne spremembe kože in dlake. 

Zima pa prinese tudi soljenje cest.  Za kužke ni ravno prijetno, če se jim sol zajeda v blazinice, zato veterinarka priporoča, da pred sprehodom na blazinice nanesete vazelin ali – še bolje – zaščitno mazilo, kremo ali mast, namenjeno pasjim tačkam. Po sprehodu pa lahko sol z blazinic odstranite s pranjem pod tekočo vodo: "Za pse, ki tega ne prenesejo, so na voljo tudi lončki za čiščenje tačk, ne nazadnje pa si lahko pomagate tudi z brisačo, ki jo namočite v topli vodi. Tačke po spiranju osušite in namažite z mazilom za tačke ter tako poskrbite, da se ne izsušijo." Tačke zelo občutljivih psov pa lahko zaščitite tudi s posebnimi čevlji. 

Zaščita proti klopom in bolham pozimi

"Pred leti so dokazali, da so klopi v Sloveniji aktivni pri temperaturah nad 7 stopinj. Na s soncem obsijanih površinah, ki niso zasnežene, so takšne temperature pogoste. Ker imamo zadnja leta bolj blage zime, zaščita pred klopi vsekakor ni odveč." Za pse, ki jih redno kopate, je najprimernejša zaščita, ki se ne izpira, to so antiparazitiki v obliki priboljška ali ovratnice, ki pa jo morate pred kopanjem sneti. 

"Podobno kot klopi tudi bolhe predstavljajo celoletni problem, zato je preventiva izjemno pomembna. Prav v jesenskih mesecih in v začetku zime v naši ambulanti opažamo več bolhavosti in z bolhavostjo povezanih kožnih težav." Za zaščito pred njimi lahko uporabite različne izdelke. Najučinkovitejša so zdravila, ki so na voljo pri veterinarjih. Podobno kot pri zaščiti pred klopi za pse, ki jih redno kopate, ni najbolj primerna zaščita v obliki kožnega nanosa – to so pipete ali ampule (razen nekaj izjem, ki se ne izperejo) –, se pa odlično obnesejo antiparazitiki v obliki priboljška. Ovratnice z močenjem (zaradi dežja in kopanja) praviloma izgubljajo učinkovitost proti bolham, zato jih je nujno menjati pogosteje. V mislih imejte tudi, da ovratnice niso najbolj primerne za pse, ki so v tesnem stiku z otroki, ali pse, ki spijo v isti postelji kot lastnik. "So tudi toksične za vodne organizme, zato psi z njimi ne smejo plavati v vodah. Vodoodpornost pomeni, da prenesejo močenje z dežjem, kar v večini primerov velja za učinkovitost proti klopom, ne pa tudi proti bolham.

Po zimskem sprehodu psa vedno skrtačite.
Po zimskem sprehodu psa vedno skrtačite. FOTO: Dreamstime

Ko zapade sneg, to za naše ljubljenčke predstavlja svojevrstno zabavo. "Toda če je mogoče, psu preprečite, da bi jedel sneg, saj lahko ostanki soli v snegu in drugi kontaminanti izzovejo na videz hude želodčno-črevesne težave, ki se večinoma kažejo kot bruhanje, slabost in krvava driska." Večina teh težav je sicer prehodne narave in jih lahko lajšamo s sredstvi, ki se brez recepta dobijo pri veterinarjih, vendar je obisk veterinarja nujen, če so živali zelo prizadete, če gre za mladiče ali zelo stare pse in kadar kljub podporni terapiji ne pride do izboljšanja v dveh do treh dneh. Tako za konec svetuje: "Če se odpravljate na sneg daleč od najbližje veterinarske ambulante, si pred odhodom pri veterinarju zagotovite prvo pomoč ob tovrstnih težavah."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698