"Sove so izjemno zanimiva in skrivnostna skupina ptic za proučevanje in o njih vemo še vedno razmeroma malo. Zaradi njihove nočne aktivnosti jih večina ljudi sploh ne opazi, čeprav so prisotne skoraj povsod," so zapisali na družbenem omrežju Sove Slovenije.
V Sloveniji imamo zabeleženo pojavljanje in gnezditev za 10 vrst sov. Najbolj številčna in pogosta vrsta je lesna sova (Strix aluco). Kljub temu da lesna sova v Sloveniji ni ogrožena vrsta, pa je med našimi sovami poleg male uharice najbolj pogosta žrtev povozov na cestah. Naša največja sova je velika uharica (Bubo bubo). V sklopu projekta ZaKras so tako osem osebkov opremili s telemetričnimi oddajniki, ki pa so razkrili, kako velik vpliv imajo srednje napetostni daljnovodi na to vrsto. Od osmih osebkov, opremljenih z oddajnikom, pa so v zadnjem letu dni zaradi električnega udara poginili kar trije.
Populacija pegaste sove v Sloveniji je ogrožena, ogroža pa jo več dejavnikov. Predvsem izguba lovnega habitata zaradi intenzifikacije kmetijstva ter izgube gnezdišč. Zanemarljiv ni niti vpliv pesticidov, ki se kopičijo v njeni glavni hrani, malih sesalcih, in tako posledično vplivajo tudi nanjo.
"Pegasta sova je na območju Slovenije v zadnjih desetih letih postala izjemno redka gnezdilka. Razen njene prehrane o njej ne vemo veliko, saj je slabo raziskana vrsta," nam je zaupala Tjaša Zagoršek, varstvena ornitologinja iz DOPPSa. "Gre za izrazito nižinsko vrsto, ki zelo rada poseljuje odprto kulturno krajino v bližini človeških naselij. Tako imamo podatke o njenem pojavljanju z območja Ljubljanskega barja, Šentjernejskega polja, Vipavske doline, Dravsko-Ptujskega polja ter Murske ravni."
Pegasta sova je glede izbire svojega gnezditvenega prostora vezana na bližino človeških naselij, saj so zabeležena gnezdenja na podstrešjih cerkva, zidnih linah gradov, skednjev, skladišč in podobnih zgradb. Raziskovalci iz Češke in Nizozemske pa so ugotovili, da zelo rada zasede tudi gnezdilnice na prostem.
Zato so se odločili, da bodo postavili več gnezdilnic: "Za postavitev gnezdilnic smo se odločili po zgledu dobre prakse iz Češke in Nizozemske. Na Nizozemskem so s postavljanjem gnezdilnic populacijo pegaste sove povečali do zavidljivih številk."
V 50. letih 20. stoletja je namreč populacija pegaste sove štela od 1.800 do 3.500 gnezdečih parov. Huda zima v letih 1962/63 pa je skoraj zdesetkala populacijo, saj so na območju celotne države našteli le še 25 gnezdečih parov. Prve gnezdilnice so prostovoljci ob pomoči lokalnih skupnosti postavili že leta 1967. Pri pregledu gnezdilnic leta 1988 se je pokazal izjemen uspeh, saj je bilo kar 80 % gnezdilnic zasedenih, gnezdeča populacija pa je takrat štela 400 parov. Leta 2004 pa je na Nizozemskem populacija štela že 1.150–2.000 gnezdečih parov. "In ravno po tem zgledu želimo pegasti sovi pomagati tudi v Sloveniji. Tako smo v letu 2019 postavili prvih pet gnezdilnic na območju Ljubljanskega barja in v letošnjem letu tudi že na Dolenjskem. Z nekaj občani pa smo za postavitev dogovorjeni na območju Vipavske doline."
Projekt je delo osmih izjemnih navdušencev, ki jim ohranjanje pegaste sove v Sloveniji res izjemno veliko pomeni, saj gre za izjemno ljubo vrsto ptice: "Trudimo se, da bi lahko postavili čim več gnezdilnic ter tako posledično pomagali populaciji v Sloveniji."
Kako lahko ostali pomagamo za obstoj oziroma večjo populacijo pegaste sove?
Postavljanje gnezdilnic se je pri pegasti sovi izkazalo kot eden izmed zelo učinkovitih ukrepov, ki lahko bistveno izboljšajo stanje populacije. Gnezdilnico je zelo enostavno izdelati in tudi postavitev ni težavna: "Zato lahko, če živimo na primerni lokaciji, pegasti sovi pomaga skoraj vsak." Za vse dodatne informacije glede izdelave in postavljanja gnezdilnic se lahko obrnete na njih.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV