Po svetu - sicer neuradno, praznujemo svetovni dan psov. Na ta dan je ameriška aktivistka Colleen Paige posvojila svojega prvega psa in od leta 2004 začela promovirati 26. avgust kot nacionalni dan psov. Na ta dan naj bi se spomnili, da si vsak pes na svetu zasluži boljše življenje in kot poseben dan za ozaveščanje, da so tudi posvojeni psi iz zavetišč čudoviti življenjski sopotniki.
Pes je zagotovo človekov najboljši prijatelj, ki nas vedno razveseli. Niso samo naši 'sostanovalci', so tudi vodniki in spremljevalci, zato si zagotovo zaslužijo svoj dan. Prvič so svetovni dan psov obeležili leta 2004, služi pa kot pomoč pri spodbujanju javnosti, da spoznajo, kako veliko število psov je potrebno rešiti vsako leto. V slovenskih zavetiščih na nove lastnike čaka nekaj več kot 120 psov. Te pse lahko sprehodite, jim nesete kakšen priboljšek, zavetišču poklonite rabljene ovratnice, povodce in odeje ...
Ni natančno znano, kako je potekala udomačitev psa. Mogoče pa je, da so bili psi tisti, ki so storili prvi korak. Namreč, če so začeli divji psi, ki so bili dovolj majhne vrste, da niso bili nevarni, zahajati v človekova taborišča, so lahko pobirali odpadke in zavržene kosti. Tako so jih ljudje najbrž prenašali, ker so tako čistili njihovo okolico. Možno je, da so jih začeli božati, se jim približevati in jih nato udomačiti kot pse čuvaje in spremljevalce.
Čuvanja čred so ga lahko naučili šele, ko je napredovalo kmetijstvo. Ali drugače: psi so sledili pametnejši vrsti v upanju, da bodo dobili kaj od plena. Prve ostanke domačega psa so odkrili v mezolitskih najdiščih na različnih krajih. Zdi se, da je bila najzgodnejša evropska pasma precej majhna in bi se po obliki na splošno dala še najbolj primerjati z današnjim čovčovom, je zapisala Wikipedija.
Vse več študij dokazuje, da živali včasih učinkujejo bolje kot katerokoli zdravilo, saj imajo resnično terapevtske sposobnosti. Druženje z živalmi lahko pozitivno vpliva na zdravje pri bolnikih, prav tako pa je stik z živalmi ugoden tudi za človekovo duševnost, saj lahko v težkih življenjskih situacijah pomaga vzpostaviti duševno ravnovesje.
Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana odprlo prenovljene prostore
Pri zavetišču so ponosni na nove, udobne in sodobne prostore, še bolj pa na dejstvo, da je novo zavetišče zaživelo kot središče, ki povezuje in zbližuje vse, ki so pripravljeni prispevati k lepši prihodnosti hišnih živali. Projekt so načrtovali šest let, realizirali pa so ga po treh letih gradnje.
Po uradnem odprtju bodo od petka do nedelje potekali dnevi odprtih vrat, v okviru katerih bodo predstavili nov kompleks. Ta je glede na navedbe zavetišča veliko več kot le začasen dom za zapuščene živali. Novozgrajeni objekt za mačke ter dodatni izpusti za pse z raznovrstnimi podlagami so zavetišče namreč celostno zaokrožili v sodoben center novih priložnosti, so pojasnili. Ob novostih lahko sedaj zapuščenim živalim nudijo celostno oskrbo po sodobnih strokovnih standardih in se hkrati trudijo za preventivo in za manj zapuščenih živali.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV