Študija, objavljena v Royal Society of Open Science, je namreč pokazala, da ženske bolje razumejo, kaj hoče pes, kot če je lastnik moški oziroma da ženske veliko bolje govorijo "pasji jezik" kot moški.
V raziskavi so posneli 18 psov, ki so se na različne situacije odzvali z renčanjem, na primer, ko so varovali lastnika pred drugimi psi, vlekli vrv ali se počutili ogrožene, ker se jim je približala neznana oseba ...
Štirideset oseb pa je nato ocenilo, ali je pasji zvok, ki ga slišijo, nastal zaradi strahu, igrivosti, agresije, obupa ali veselja. Nato so poskušali določiti kontekst, zakaj je do renčanja prišlo.
Na splošno je 63 odstotkov oseb uspelo dešifrirati vse naloge, vodja študije Tamás Faragó pa je povedal, da je njihovo nedavno "slikanje z magnetno resonanco pokazalo, da ljudje in psi uporabljajo enake predele v možganih, ko prek vokalizacije dostopajo do čustev drugih."
Zdi se, da gre za biološko ukoreninjeno pravilo, ki izhaja iz dejstva, da so čustva sesalcev podobno kodirana kar se tiče vokalizacije, zato lahko (kadar si med seboj delijo 'sporočila' - v tem primeru pes z lastnikom) ocenimo njihov čustveni kontekst, ne samo pri psih, temveč tudi pri drugih sesalcih. To je celo pogost vzorec, ki se pojavi v raziskavah o človeškem dojemanju.
Ženske pa so bolj sočutne in bolj občutljive za čustva drugih ljudi, kar jim pomaga, da se lažje povežejo s konteksti čustvene vsebine, ki stoji za pasjim laježem, je za konec še dodal vodja študije.
Vir: missZDRAVA
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV