Preden spakirate vse svoje stvari in je hišni ljubljenec na povodcu, se prepričajte, da vaša torba za plažo vsebuje vse, kar potrebujete za svojega kosmatinca.
Poiščite plažo, primerno za pse, in upoštevajte pravila na njej
Preden greste na plažo s psom, preverite, katere plaže dovolijo, da vas spemlja tudi pes. Preverite tudi, kakšna so pravila ravnanja, ali je dovoljeno, da se psa spusti in je prosto na plaži ali mora biti na povodcu ... V vsakem primeru prinesite povodec, ki je dovolj dolg, še posebej, če ima vaš pes včasih težave uboganjem, je zapisal Animal Planet.
Psa nikoli ne pustite brez nadzora
Tudi najbolje izurjeni pes lahko včasih ignorira vaše ukaze, še posebno, ko je zaradi lepega vremena, sonca, morja in igre padel v evforijo. Zato bodite posebno pozorni na svojo okolico in potencialne situacije, ki bi lahko povzročile, da bi vaš pes stekel stran ali pa vas ne bi hotel ubogati.
Če želite svojega psa pripeljati na plažo, je to verjetno zato, ker veste, da obožuje plažo. Če pa bo to za vašega psa prvič, pa ga z vodo seznanjate postopoma, z njegovim tempom. Nikar ga ne silite v morje in ga takoj odpeljite v del, ki je zanj preglobok. Morda se bo počutil bolj udobno, če greste najprej vi v vodo in ga pokličete notri.
Pazite na temperaturne skrajnosti in hidracijo
Glede na to, kje ste, poletje na plaži lahko prinese dve skrajnosti: vročino sonca ali svežino morja. Zato bodite pozorni na to, kako se vaš pes obnaša, saj obstaja možnost vročinskega udara ali hipotermije. Prav tako ne pozabite s seboj prinesti majhnega prenosnega hladilnika, v katerem boste lahko imeli vodo tako zase kot zanj. Če to ni mogoče, pa nujno prinesite njegovo posodo za vodo in jo napolnite v bližnji kavarni ali baru.
Znaki vročinskega udara pri psih
– hitro dihanje
– svetlo rdeč jezik
– debela lepljiva slina
– šibkost
– bruhanje
– driska
Če mislite, da ima vaš pes vročinski udarec, ko ste skupaj na plaži, ukrepajte takoj!
Dajte ga v senco in mu postopoma znižajte temperaturo, tako nežno nanesete osvežujočo (ne ledeno) vodo na njegovo celotno telo. Na vrat ali prsni koš mu položite hladno brisačo. Dovolite mu, da pije majhne količine hladne vode ali liže kocke ledu. Nato ga odpeljite k veterinarju, pa je zapisala miss7zdrava.
Nekateri znaki hipotermije pri psih
– letargija
– šibkost
– drhtenje
– togost mišic
– oteženo dihanje
– razširjene zenice
Če mislite, da ima vaš pes hipotermijo, ko ste skupaj na plaži, takoj ukrepajte!
Psa zavijte v brisačo, naj ga ogreje tudi sonce. Prinesite mu nekaj toplejše ali sveže vode, ki jo boste nekoliko ogreli na soncu, da bo tudi telesu vračala nekaj toplote. Če pes še ni nehal drhteti, ga odpeljite do najbližjega veterinarja.
Kolikor si še tega želimo, pa nam psi žal ne morejo natančno povedati, kaj in kje jih boli. Zgornji seznam ni popoln, če se pes vede nenavadno, takoj poskusite preveriti in ugotoviti, kaj se dogaja.
Steklenička s pršilnikom, v kateri naj bo hladna voda, s katero lahko škropite hišnega ljubljenčka, vam bo tudi pomagala uravnavati temperaturo. Prav tako sperite slano vodo z njegove dlake in tac, ker zaradi soli lahko privede do razpok blazinic. Tudi če plaža nima senčnega območja in naravne sence, se prepričajte, da prinesete zaščitno ponjavo ali senčnik.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV