Dominvrt.si
Poskrbite za svoje ljubljenčke.

''Prenos okužbe v obratni smeri še ni bil znanstveno potrjen''

N.R.A.
20. 04. 2020 08.24
0

Živalski vrt Ljubljana je opozoril na nekaj ključnih stvari v zvezi z veterinarsko in vsesplošno oskrbo divjih, predvsem pa domačih živali v času epidemije, s katero se soočamo.

Živali so drugačni bolniki kot ljudje

ZOO Ljubljana opozarja, da živali niso enaki bolniki kot ljudje, a enako kot človeška bitja, povečini ne marajo obiska zdravnika. "Tudi živali, tako kot otroci, ne marajo obiska pri zdravniku. Za razliko od ljudi, veterinarju ne znajo povedati simptomov bolezni in pokazati na mesto bolečine. Tudi ko zbolijo, jih ne moremo položiti v posteljo in prositi, naj mirujejo in nosijo npr. kisikovo masko, če dobijo pljučnico. Nasprotno! Nagonsko skrivajo znake bolezni ali poškodb tako pred vrstniki kot tudi pred veterinarji in oskrbniki, saj je najmanjša šibkost lahko pogubna za živali v naravi. Bolezen, bolečino in smrt sprejemajo kot del življenja. Zato morajo imeti veterinarji veliko znanja in izkušenj, da jih znajo opazovati, se jim približati in da iz posrednih znakov in majhnih sprememb na živalih prepoznajo bolezen in jim pomagajo," povedo v Živalskem vrtu Ljubljana.  

 

Najboljša popotnica za zdravje je preventiva

Tako kot pri ljudeh, je tudi pri naših ljubljenčkih pomembno, da spremljamo simptome in poskrbimo za preventivo. "Kar tri četrtine skrbi za dobro počutje živali pomeni ustrezna in kakovostna hrana ter pravilna izvedba krmljenja. Veterinarka nutricionistka skrbi za raznovrstne jedilnike, ki so prilagojeni individualnim potrebam vsake živali glede na sezono, morebitne brejosti, mladiče, bolezni ali starosti. Obroke in ostanke hrane tehtamo, da lahko kontroliramo, koliko in kaj so pojedle žival, in včasih celo merimo, koliko vode so popile. Po posebnih znakih na različnih delih telesa mesečno ocenjujemo telesno kondicijo živali ter spremljamo njihovo težo, zato jih tudi treniramo, da same stopijo na tehtnico. Vedno več podatkov lahko razberemo iz iztrebkov živali." Dodajajo, da veliko pove že njihova prisotnost in konsistenca, še več analiza spolnih in stresnih hormonov ali zajedavcev. "Živali v ZOO Ljubljana dnevno preverjamo, vseskozi pa opazujemo tudi njihovo vedenje. Odstopanja so znak za bolj pogosto spremljanje ali posredovanje naših oskrbnikov in veterinarjev. V dodatni priponki smo pripravili opise preventivnih pregledov, ki so potekali v tem mesecu pri slonici Gangi, navadnih varijih, zlatoličnih gibonih, surikatah in velikih mačkah."

Podobno kot sodobni zdravniki, se znajo tudi sodobni veterinarji prikupiti živalim, kljub temu da jih morajo občasno cepiti ali jim dati neokusna zdravila. "Redno jih oskrbujejo s priboljški ali ljubkujejo s čohanjem. Razvili so tudi tehnike za neopazno jemanje vzorcev preko urina, iztrebkov ali izpiranja. Poslužujejo se celo krvosesih živali, kot so pijavke in stenice, ki se brez bolečine prisesajo na žival in ji nevede odvzamejo vzorec krvi," pove Živalski vrt Ljubljana.

 

Poskrbite za svoje ljubljenčke.
Poskrbite za svoje ljubljenčke. FOTO: Dreamstime

Veterinarji se neprestano izobražujejo

Epidemija koronavirusa je čas, ki pokaže, da je veterina vseživljenjski študij in veterinarji niso le zdravniki za živali. Znati morajo delati tako v timu sodelavcev kot tudi z imetniki živali in seveda s samimi živalmi. Spremljajo strokovne objave raziskav ter pripravljajo protokole za delo v karanteni. "V času epidemije naši veterinarji pripravljajo usmeritve in izobraževanja za zaposlene, skrbnike hišnih ljubljenčkov in širšo javnost.''

Prenos okužbe v obratni smeri še ni bil znanstveno potrjen!

V Zavetišču Ljubljana veterinarska ekipa poudarja ustrezno skrb za hišne ljubljence, ki nam v teh zahtevnih dneh vračajo z ljubeznijo in nam zmanjšajo stres ter s tem ugodno vplivajo na ohranitev našega zdravja. "Živali staršem pomagajo tudi pri vzgoji otrok in imajo posebno vlogo pri čustvenem razvoju otroka, zlasti pri razvoju samopodobe, avtonomije in vživljanja. Pri tem poudarjajo, da so primeri prenosa s človeka na žival izjemno redki glede na število okužb med ljudmi. Prenos okužbe v obratni smeri pa še ni bil znanstveno potrjen." Kužki in muce v naših domovih nas ne ogrožajo, temveč nam s svojo ljubeznijo pomagajo zmanjšati stres v teh negotovih časih. Tudi zato živalim dolgujemo, da zanje skrbimo tako, kot si zaslužijo, da se ne bodo zaradi predsodkov nebogljeni znašli na cesti. "Medtem pa ostanite doma, da se kmalu srečamo, saj vas naše živali nestrpno pričakujejo!" za konec povedo iz Živalskega vrta Ljubljana

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698