Kako izbrati pravo?
Barvne fasade lahko popestrijo bivanje in oživijo še tako dolgočasno ulico. Izbira odtenka barve za fasado je seveda stvar okusa vsakega posameznika oziroma posameznice (no, pravzaprav lastnika ali lastnice stanovanjskega objekta). A kljub temu se je potrebno držati določenih (nenapisanih) pravil in upoštevati, kakšna je okolica hiše, kakšnih barv so sosednje hiše, kako je barva usklajena z barvo balkonske ograje, ograje okrog hiše, z barvo polken (če so nameščena) in zunanjih rolet. Nekaj pozornosti je potrebno nameniti tudi senčnikom in njihovi barvi ter barvni usklajenosti z bodočo fasado. Saj gre za učinek, kajne?
Če ne želite, da bi vaša hiša po barvi fasade zelo odstopala od ostalih, se boste pač odločili za tak barvni odtenek, ki se bo ujemal z okolico. Če pa želite izstopati, pa bo odločitev ravno nasprotna.
Od akrilnih barv...
Pri izbiri barve je potrebno tudi upoštevati, za kakšno fasado gre – gladko ali hrapavo. Glede na kakovost, starost ter stanje fasade je na voljo izbira med manj in bolj vodoodbojnimi barvami.
Najpogosteje se uporablja akrilna fasadna barva, ki je primerna za gladke, fino ometane betonske fasadne površine. Reliefna akrilna fasadna barva vsebuje posebna, groba polnila, ki dajejo površini reliefni videz. Primerna je za barvanje gladkih, fino ometanih površin, starih vsaj nekaj mesecev. Mikroarmirana akrilna fasadna barva zavira nastanek in razvoj zidnih alg in plesni, primerna pa je za barvanje vseh vrst fasad – od finih do grobih. Še posebej pa je priporočljiva za grobe in razpokane dekorativne omete.
Mikroarmirana silikonska fasadna barva je posebej ustrezna za fasadne površine, ki so zaradi vplivov iz okolja zelo obremenjene – ta barva jih ščiti pred hitrim nabiranjem umazanije na njih. S silikonsko fasadno barvo se lahko pobarvajo vse vrste gladke, fino ometane fasade.
...do silikonskih premazov
Vodoodbojen silikonski premaz je ravno tako primeren za barvanje vseh gladkih, fino ometanih fasadnih površin. V bistvu gre za brezbarvno impregnacijsko sredstvo, ki poveča vodoodbojnost mineralnih dekorativnih ometov. Silikatna fasadna barva pa površinam daje starinski videz, z njo se lahko barvajo tako novi kot apneni, apnenocementni ter silikatni ometi.
In za konec - bio apnena fasadna barva, ki se uporablja za barvanje manj zahtevnih, fino ometanih objektov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV