Dominvrt.si
vrt

Gremo na počitnice! Kaj pa vrt?!

Davor Špehar
23. 06. 2010 14.41
0

Zaradi poletnih dopustov bomo svoj zelenjavni vrt v prihajajočih dneh in tednih mnogi prepustili silam narave. Da bodo naše rastline zdrave, ko se vrnemo, pa lahko veliko storimo še preden odidemo od doma.

Strokovnjaki iz vodilnega slovenskega kluba v katerem se združujejo ljubitelji vrtnarjenja, Kluba Gaia, svetujejo kaj vse moramo pred odhodom »na lepše« postoriti, da bodo naše zelene ljubljenke v polni kondiciji tudi v času, ko zanje ne bomo mogli skrbeli. Najbolje je, da rastlin ne razvadimo z vsakodnevnim zalivanjem, saj bodo v nasprotnem primeru težje prenesle našo odsotnost. Gredice dobro očistimo plevelov, nato pa med vrtnine potresemo zastirko, ki je zelo pomembna za ohranjanje vode v vročem poletju. Prednost zastirk je tudi ta, da plevelu ne puščajo veliko možnosti za rast in razvoj. Tehnično bolj »napredni« ljubitelji vrtnarjenja bodo poskrbeli tudi za namakalni sistem. Zanj bodo še posebno hvaležni paradižnik, kumare, solata in vse vrtnine, ki potrebujejo nekoliko več vode.

Če imamo velik vrt in smo večkrat odsotni, si uredimo namakalni sistem.
Če imamo velik vrt in smo večkrat odsotni, si uredimo namakalni sistem. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Rastline prehranimo in okrepimo

Preden odidemo od doma, vse vrtnine nahranimo s tekočim organskim gnojilom na osnovi ekstraktov morskih alg, za večjo odpornost pa jih poškropimo še z naravnim vitaminskim kompleksom. Vitamini iz skupine B, ki jih slednji vsebuje, so zlasti koristni v vročem in suhem poletju, saj zmanjšujejo učinke stresa na rastline. Z istim pripravkom rastline poškropimo tudi takrat, ko so »ranjene« in na ta način poskrbimo, da hitreje okrevajo. Nasvet si je dobro zapomniti, če nas preseneti toča, ki davek pusti na našem pridelku. Po toči rastline vselej zalijemo z naravnim vitaminskim kompleksom, ki bo poskrbel, da bo rastlina dobila novih moči za življenje, okrepil bo koreninski sistem, rastline pa bodo posledično brez večjih težav napredovale z rastjo ter tvorjenjem plodov.

Okoli gredic namažemo gel proti polžem, ki bo slinastim požrešnežem preprečil dostop do rastlin.
Okoli gredic namažemo gel proti polžem, ki bo slinastim požrešnežem preprečil dostop do rastlin. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Preprečimo polžjo pojedino

Da nam pridelka med dopustom ne bodo zdesetkali požrešni polži, ob robu gredic in na podstavke na gredice nastavimo vabo za polže. Vaba vsebuje atraktante, zaradi katerih polži raje kot v same rastline zagrizejo v pelete vabe. Ko jih pojedo, se njihov apetit zaustavi in vrnejo se v svoja skrivališča, kjer poginejo.

Nekatere rastline, kot so žametnice, solata in jagode gredo polžem še posebno v slast, zato jih tam redno pobiramo oziroma preprečimo, da pridejo v njihovo bližino. To storimo z naravnim gelom proti polžem, ki ga v neprekinjem sloju nanašamo zvečer po vročem dnevu, še preden se polži iz svojih skrivališč odpravijo uničevalni pohod. Če kakšnega polža ujamemo v neprehodno pregrado, ga ročno odstranimo. Gel je popolnoma naraven, brezbarven in neškodljiv za živali ter ljudi, obstojen pa je tudi v vlažnem vremenu.

Zaščita proti boleznim in škodljivcem

Včasih nas med odsotnostjo presenetijo tudi različne glivične bolezni, kot so razne plesni, pepelaste pleseni, rje, gnilobe ... Učinkovito jih lahko preprečimo, če rastline redno škropimo z ekološkim pripravkom iz sojinega lecitina ali z naravnim pripravkom na osnovi njivske preslice, ki krepita celične stene rastlin.

Pred točo in plesnimi paradižnike, vsaj do neke mere, zaščiti tudi polivinilasta strešica.
Pred točo in plesnimi paradižnike, vsaj do neke mere, zaščiti tudi polivinilasta strešica. FOTO: N.L.

V poletnih dneh rastline pogosto napadejo listne uši in skorajda ni ljubitelja vrtnarjenja, ki ne bi poznal »ušivega« fižola. Za njihovo zatiranje uporabimo učinkovit ekološko pripravek na osnovi kalijevih soli maščobnih kislin. V zgodnjem poletju nas že grdo preseneti tudi koloradski hrošč, ki je najhujši in najbolj razširjen škodljivec krompirja. Največjo škodo naredi pred cvetenjem - če uniči večjo listno površino, ko krompir oblikuje gomolje, napad zelo zmanjša količino pridelka. Rastline je tako potrebno opazovati in hrošče redno odstranjevati, če na posameznem grmu opazimo več kot dva hrošča, pa je potrebno škropljenje s povsem ekološkim pripravkom iz naravnega piretrina, ki ga pridobivajo iz dalmatinske rastline, imenovane bolhač. Najbolj učinkovito pripravek deluje za zatiranje zgodnjih razvojnih stadijev koloradskega hrošča.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854