Zelenjava
Junijsko delo na zelenjavnem vrtu vključuje redno okopavanje in skrb za ohranjevanje optimalne vlage prsti. To storimo s pomočjo zastirk, ki poskrbi za zmanjševanje porabe vode, prst zaradi nje ne bo zbita, stabilizirala bo vlažnost, zavrla rast plevela in nenazadnje – poskrbela bo tudi za lepši videz vrta.
Junija moramo na stalno mesto (tja, kjer smo jih sadili že v preteklosti) presaditi sadike pora, blitve, ohrovta, rdeče pese … V tem mesecu lahko že drugič posadimo fižol in kumare, še vedno pa lahko sejemo tudi solato.
Pozorni smo na plevel, saj ti vrtninam jemljejo vodo in potrebne hranljive snovi, zato jih redno odstranjujemo. V tem času se že pobirajo tudi nekateri zelenjavni pridelki – solata, čebula in redkvica, medtem ko se cvetača in vijoličast brokoli posejeta za naslednje leto. Do konca junija se pobira tudi rabarbara, tisti z velikimi vrtovi ali njivami pa bodo lahko že izkopavali svoj prvi mladi krompir.
Sadje
V tem času zorijo jagode in češnje, v sadovnjakih in vinogradih pa je treba opraviti poletno obrezovanje. Starejša drevesa, bogata s plodovi, junija "odvržejo" odvečne plodove. Pri ostalih je treba zredčiti plodove in odstraniti poškodovane in slabo razvite sadeže, da bodo ostali plodovi dobili več hrane za razvoj. Videti je, da slovenskih češenj letos ne bo. Padavine so povzročile, da so skoraj vsi plodovi popokali, drevje pa so tudi napadle listne uši. Poskrbeti moramo tudi, da trava okoli dreves, posebej mladih, ni previsoka, saj bo drevesom jemala prepotreben dušik, ki je glavni pospeševalec rasti.
Junija bomo na vrtu lahko že obrali ribez, katerega jagode so polne vitamina C in s katerim si lahko močno okrepimo imunski sistem. Na ribezu junija opravimo tudi poletni res! Z odstranitvijo odvečnih poganjkov boste zagotovili hranila poganjkom.
Zelišča
Čas je za zelišča! V juniju nas bodo razveseljevali plodovi drobnjaka, peteršilja, melise, bazilike, kopra, žajblja in kamilice. Še vedno imamo tudi čas za sajenje timijana, rožmarina in žajblja!
Pozorni bodite pri presajanju mete, saj ima zelo invazivne korenine, ki bi lahko zadušile vse rastline, ki bodo v njeni bližini. Prav zato je meto najbolje saditi samo zase, najboljša opcija pa so seveda korita, kjer ne bo nikogar omejevala.
Okrasne rastline
Junij je tudi obdobje, ko najlepše cvetijo vrtnice, ki s svojimi vonji in barvami napovedujejo lepe, dolge in tople poletne dni. Ker nam je maj globoko zagodel s padavinami in nadpovprečno nizkimi temperaturami za ta čas, nevarnosti za pozebo ne bo več.
Na tiste grede, kjer rastejo okrasne rastline, je treba nasuti zastirko. Pri tej vrsti rastlin je najbolje uporabiti leseno zastirko iz mletega lubja, ki naj bo debela manj kot deset centimetrov. V tem času se tudi obrezujejo vse grmovnice, ki cvetijo zgodaj spomladi, ter žive meje.
Ker se junija vrtnice s cvetenjem "izčrpajo", jih je treba dobro pognojiti – na voljo so različna naravi prijazna gnojila, le odločiti se je treba za pravega. Odstraniti je treba odcvetele cvetove, in sicer jih je treba porezati tik nad prvimi zdravimi listi.
Poleti lahko v svoje cvetlične grede pod določenimi pogoji zasadimo tudi trajnice, saj se marsikatere letne zasaditve lahko še bolje obnesejo kot spomladanske. Poskrbeti moramo le, da sadik ne bomo posadili v zemljo, kjer so trajni pleveli in da jim bomo zagotovili dovolj vlage.
Škodljivci in rastlinske bolezni
Posebej pozorni moramo biti na razne rastlinske bolezni, med katerimi lahko skoraj vse rastline napade pepelasta plesen. Ta je ena izmed najbolj razširjenih in tudi enostavno prepoznavnih rastlinskih bolezni. V obliki pik ali "krpic" se najprej opazi na zgornji strani listov, povzročajo pa jo glive.
Na okrasnem vrtu ne smemo pozabiti na redno odstranjevanje ovenelih cvetov, saj tako svoje rože polepšamo, spodbudimo razvijanje novih cvetov in preverimo ali se je na listih pojavila kakšna kolonija listnih uši ali so se med rožami preveč namnožili polži. Če je takih škodljivcev preveč, da bi jih odstranili fizično, se jih znebimo z insekticidi oziroma sredstvi za odganjanje polžev, ki naj so ekološka, da ne bodo škodovala drugim organizmom na vrtu!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV