
Na simbolni ravni češnje marsikdo dojema kot izraz čiste lepote in jih temu primerno častijo, sploh je to znano za Japonce.
Na drugi strani pa so takšni, ki se s tem ne strinjajo. V sanjskih knjigah denimo lahko najdemo sledeče interpretacije: če se v sanjah pojavi češnja, je to lahko znak zaljubljenosti, hkrati pa gre za pomanjkanje poguma, da bi to priznali ljubljeni osebi in nenazadnje – samemu sebi.
Kakorkoli že, senca češnje je razkošna in globoka. Verjetno so se v minulih časih pod marsikaterim češnjevim drevesom spletle vezi, ki so trajale celo življenje.
Rast in vzgoja
Na domačih vrtovih češnje niso nobena redkost – rastejo blizu stanovanjskih hiš, v nasadih, pa tudi ob robu gozdov in ob njivah. Radi jih sadimo, saj zrastejo precej visoko in dobro obrodijo.
Drevo, ki ima pokončno deblo in lubje rdeče rjave barve, se obrezuje poleti. Toda pozor: ne obrezujejo se veje, ki so debelejše od treh centimetrov, sicer drevesne rane ne zarastejo. Češnja bo dobro obrodila na globokih tleh, ki so bogata z organskimi snovmi. Ko sadeži zrastejo, jih je treba na drevesu pustiti čim dlje – in seveda paziti, da plodove oberemo, preden razpokajo.

Značilnosti drevesa
Češnja sodi med koščičasto sadje, saj je v sredini sadeža koščica oziroma njeno seme, ki ga raznašajo ptiči. Obstaja veliko različnih vrst češenj, sadjarji pa jih večinoma delijo na zgodnje, srednje in pozne, kriterij pri tej delitvi pa je zrelost plodov.
Češnja velja za drevo, ki je lepo v vseh letnih časih – jeseni jo krasijo rumeni, rdeči in rjavi listi, pozimi pride do izraza njeno rjavo rdeče lubje, po mrzlih dneh pa se pojavijo nastavki popkov, ki napovedujejo pomlad ter cvetenje. In zgodba se nato nadaljuje... Ne moremo pa tudi mimo pohištva iz češnjevega lesa, saj je njen les trd in hvaležen material za obdelovanje.
Lepe in zdrave
Marsikdo prišteva češnje k zdravilnim rastlinam, saj se uporabljajo tako sadeži kot peclji in pečke, pa tudi smola iz debla. Veljajo za poživilo in zdravilo hkrati, tako da jih je med sezono priporočljivo uživati.

Vsebujejo veliko rudnin, vitaminov, folno kislino... Na telo delujejo čistilno in krepilno: spodbujajo delovanje ledvic, blažijo revmatična obolenja, preprečujejo nastanek paradontoze in krepijo imunski sistem. Izvlečke češnje najdemo tudi v številnih kozmetičnih preparatih.
Okus po češnjah
Ljubitelji kulinarike dobro vedo, da je seznam uporabe tega sadeža resnično dolg – zavitki, torte, kompoti, sladoledi, biskviti, piškoti, peciva in še bi lahko naštevali. Jemo jih sveže in kuhane, iz njih lahko pripravimo razne napitke, lahko pa jih tudi zmrznemo in se z njimi sladkamo takrat, ko je sezona že mimo.
Pri vseh teh opravilih pa ne smemo pozabiti na dejstvo, da gre za koščičasto sadje, ter da nam bo prav prišel še kakšen pripomoček za odstranjevanje koščic. Te lahko potem stresemo zunaj, da jih najdejo ptički in „posadijo“ kakšno novo češnjevo drevo...
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV