Dominvrt.si
image (28)

Najlepše hišice na drevesih

N.L.
21. 05. 2010 14.38
4

Članek namenjamo vsem, ki še vedno gojijo željo, da bi si kdaj naredili svoj edinstven kotiček v krošnji drevesa. Oglejte si nekaj najlepših hišic na drevesu z vsega sveta, pa še eno za prihodnost!

Sanje, ki se lahko uresničijo

Hišice na drevesu še zdaleč niso samo zatočišča za lovce in predmet otroških sanjarij. Z njimi se ukvarja vrsta oblikovalcev, arhitektov, naravovarstvenikov in urbanistov. Nekatere so prestižne, druge skromne, izvirne, skrite ali bahave, morda zgrajene iz radovednosti, idealizma, nuje, ljubezni do narave ali do prestiža...

Moderne sanjalnice po meri

Nemško podjetje Baumraum je eno najbolj znanih načrtovalcev in izdelovalcev drevesnih hiš na svetu. Poleg projektov in izdelanih hišic na drevesih pripravljajo tudi gradivo in delavnice na temo ohranjanja okolja in trajnostnega bivanja ter z nasveti pomagajo vsem, ki si želijo zgraditi svoje pribežališče med vejevjem.

Za postavitev hišice na drevesu potrebujejo (odvisno od zahtevnosti) med 3 in 7 mesecev, hišice, predstavljene na njihovi spletni strani, pa stanejo med 18.000 in 140.000 EUR.

Ekosistem v malem

Projekt Drevo Biosfera je pred več kot tridesetimi leti v dolini Manoa na havajskem otoku O'ahu začel tedanji lastnik posestva (in orjaškega fikusa na njem) Bob Durant kot igrišče za lokalne otroke. Z leti je raslo drevo, z njim pa tudi hišice na njem. Danes ta "vila" na drevesu obsega sedem nadstropij z okoli 70 kvadratnimi metri pokrite in še enkrat toliko odprte bivalne površine.

V spodnjem nadstropju se nahaja WC s sistemom kompostiranja, sončni kolektorji na strehah višjih nadstropji pa skrbijo za energijo. Hiša lahko naenkrat sprejme do šestdeset ljudi, projekt, ki se nenehno razvija, pa je posvečen sreči vseh živih bitij.

Svobodomiselne viseče krogle

Za razliko od predhodnih primerov, kjer se hišice prilagajajo drevesom, okoli katerih so zgrajene, hišice Free Spirit Spheres (najbližji prevod bi bil svobodomiseln krogle) drevesa uporabljajo le za "sidranje". Te ročno izdelane krogle iz obdelanega lesa ali fiberglasa namreč dobesedno lebdijo v zraku, pripete le na štiri jeklene vrvi.

Kako je prenočevati v lebdeči krogli visoko med gozdnimi krošnjami se lahko na lastne oči prepričate v Kanadi, okoli 30 kilometrov iz Vancouvra. In še najlepše: če se boste v svojo visečo kroglo enostavno zaljubili, vam bodo njeno dvojnico (ali podoben bivalni mehurček po vaših željah) izdelali po meri in pomagali namestiti v vašem gozdu.

Indonezijske domačije

Seveda pa niso vse hišice na drevesih nastale kot plod oblikovalskega razmisleka ali uresničitve otroških sanjarjenj. Nasprotno; prve hišice na drevesih verjetno niso imele nič opraviti s trajnostnim razvojem in ekologijo, ampak bolj s preživetjem.

Temu še zdaj služijo preproste, a po drugi strani nadvse uporabne drevesne kolibe prebivalcev indonezijske province Papue, ki si v porečju reke Brazza gradijo hišice več kot 30 metrov visoko v drevesnih krošnjah, da bi se zavarovali pred plenilci in drugimi sovražniki.

Japonske lanterne na kanadskem drevju

Kanadsko podnebje, oziroma prej tamkajšnji prostrani gozdovi, so očitno nezičrpen vir navdiha za graditelje hišic na drevesih. Svojo vizijo - štiri hišice, ki spominjajo na japonske lanterne - je v Kanadi uresničil tudi arhitekt Lukasz Kos.

Pri svojem projektu - ena hiša zavzema kar 3 nadstropja zračnih, svetlih prostorov visoko nad tlemi, je poseben pomen posvečal spoštovanju in ohranjanju narave; hiše je namreč gradil tako, da pri tem ni bilo poškodovano nobeno drevo.

Ste dobili kak navdih?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854