
Miniaturni citrusi, ki jih lahko gojimo v loncih, so že nekaj sezon ljubljenci tako vrtnarjev kot ljubiteljskih občudovalcev zelenja. Z vzgojo pritlikavih vrst limon, limet, pomaranč in mandarin so vrtnarji omogočili vzgajanje citrusov tudi tistim, katerih zeleno kraljestvo ne presega nekaj kvadratnih metrov balkona nad mestno džunglo. Citruse različnih vrst in velikosti za sajenje v lonce poiščite v bližnji vrtnariji – ti bodo kakovostnejši od tistih, kupljenih v nakupovalnem centru.
Osnovni pogoji za uspešno rast:
- Izbira posode ustrezne velikosti z drenažnimi odprtinami.
- Uporaba lahke, dobro odcedne prsti. Poglejte na police vrtnih centrov, ki v zadnjem času že ponujajo posebne mešanice prsti, namenjene prav citrusom.
- Natančen urnik zalivanja – prst mora biti vlažna, a ne mokra.
- Vsaj 8 ur direktne sončne svetlobe dnevno.
Sajenje
Za leto dni stare rastline izberite posodo premera okrog 20 cm, za dve ali triletna drevesca pa naj bo premer med 25 in 35 cm. Sčasoma, ko rastlina zraste, jo presadite v večjo posodo, za začetek pa prevelik lonček ni priporočljiv, saj je v njem teže nadzorovati vlažnost prsti.

Ne pozabite na drenažo – po potrebi v dno lončka zvrtajte dodatne luknje in ga dvignite od tal, da bo odvečna voda prosto odtekala. Pri presajanju pazite, da ne poškodujete koreninske osnove. Rastlino posadite tako, da je zgornji del koreninske osnove nad zemljo, nikakor pa ne smete zasuti debla. Presajanje v svežo prst vsako leto ali dve bo rastlinam zagotovilo novo zalogo hranilnih snovi in s tem lepšo rast.
Lokacija
Postavite ga na južno lokacijo brez vetra in z obilico sonca, pa bo vaš citrus najsrečnejši. Če tovrstnih idealnih pogojev nimate, drevo pred presajanjem postavite na načrtovano mesto. Po tednu ali dveh bo pokazalo, če mu lokacija ustreza ali ne. Ugodno, toplo mikroklimo lahko citrusu zagotovimo tudi tako, da ga postavimo na mesto, kjer ga bo grela toplota, odbita od stene ali tal.
Zalivanje in gnojenje
Red in doslednost sta zlati pravili pri zalivanju citrusov; ljubijo namreč zemljo, ki je vlažna, a nikoli razmočena. Zalivanje dvakrat tedensko je splošna norma, vendar pa je pred tem potrebno preveriti vlažnost prsti – tako na vrhu kot pri koreninah. Raje zalivajte redkeje in temeljito, kot pogosto in površinsko, saj bo vaše drevesce tako razvilo boljše, globlje korenine. Citrusi za uspešno rast potrebujejo veliko dušika, zato naj bo razmerje snovi v gnojilu: 2 dušika – 1 fosfor – 1 kalij.
Najboljše je, da kupite počasi razgradljivo gnojilo v granulah, poleg naštetih pa naj vsebuje še minerale, kot so železo, cink in mangan.
Obrezovanje
Citruse lahko obrezujete v praktično katerokoli obliko, in to kadarkoli, razen pozimi. Obrezovanje bo spodbudilo rast novih vej, ki bodo močnejše in manj lomljive, pa tudi pridelek bo na redno obrezovanem drevesu izdatnejši.
Opraševanje
Večina citrusov se oprašuje samih, tudi v zaprtih prostorih ali na terasah, če pa nam je to v veselje, cvetove lahko oprašujemo z mehkim čopičem. Opraševalci so tudi čebele, metulji, pikapolonice in druge žuželke, pazite le, da vašega drevesa ne bodo napadle mravlje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV