Nasveti za vrtnarjenje s trajnicami
Trajnice so v nasprotju z eno- ali dvoletnicami rastline, ki se vsako leto obnovijo in poženejo na novo. Koreninski del rastline namreč preživi zimo, saj trajnicam odmrejo le nadzemni poganjki in listi.
Spomladi pa vnovič vzbrstijo. To pomeni, da imamo z njimi precej manj dela, saj jih ni potrebno vedno znova sejati ali saditi. Zadostovala bo že ustrezna skrb, kar pa ni težko, saj večinoma sodijo med odpornejše in manj zahtevne rastline.
S pomočjo trajnic bo vrt deloval urejeno in lepo, čeprav mu ne namenjamo toliko časa, kot bi ga morda želeli. Poznamo veliko vrst cvetočih trajnic, med njimi pa je precej takih, ki cvetijo skozi celo poletje.
Če jih naštejemo le nekaj: naprstec, volčji bob, ostrožnik, pa seveda tudi astre, ki so zaradi svoje nezahtevnosti in marjeticam podobnih cvetov v vijoličnih in rožnatih odtenkih dobro poznana stalnica slovenskih vrtov.
Kako jih zasaditi?
Če cvetoče trajnice še ne krasijo vašega vrta, vam bo ta nasvet zagotovo prišel prav pri pripravi vrta za naslednjo sezono. Ob zelenici in vrtnih potkah zasadite nižje rastline, ob zunanjih robovih zemljišča, ob ograjah ter živih mejah pa višje trajnice.
Bodite pozorni na barve cvetočih trajnic – vrt bo deloval lepše, če jih ne bo preveč. Zato se odločite za tri ali največ štiri osnovne barve, te pa naj se na vrtu večkrat ponovijo.
Učinek? Paša za oči in dušo!
Za boljšo rast
Nekatere trajnice so zelo odporne, tako da jih škodljivci ne napadajo prav pogosto. Še lepše in boljše pa bodo uspevale, če izberemo pravo lego za njih.
Trajnice, ki cvetijo poleti, bodo najbolje uspevale v rahli in s humusom bogati zemlji. Območje, kamor zasadimo trajnice, sicer ne sme biti pregosto zaraščeno.
Priporočljivo je tudi sprotno odstranjevanje cvetov.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV