Varčno in do okolja prijazno življenje
Izrazi »energetsko učinkovito«, »okolju prijazno« ali »zeleno« se v medijih danes pojavljajo zelo pogosto. Velikokrat slišimo tudi izraze, kot so: inteligentni sistem, inteligentna inštalacija ali pametna hiša itd.
A strokovnega znanja, ki bi investitorjem omogočalo točno oceno ali jasno sliko o tem, na kakšen način in koliko investirati, kakšen je povratek investicije, kakšne so ostale prednosti tovrstne energije itd., v praksi večkrat primanjkuje.
Statistika v svetu kaže, da lahko investitor na podlagi KNX/EIB tehnologije prihrani v povprečju tudi do 30 odstotkov energije na letni ravni, v kolikor objekti vsebujejo sodobne naprave, ki jih je potrebno postaviti v optimalno celoto glede delovanja, vzdrževanja in komuniciranja.
Tako bi danes že vsak izmed nas moral upoštevati, ko se odloča za novo okolje v katerem bo živel, tudi dejstvo, da bo z investicijo v objekt, kjer je prisoten KNX/EIB standard, privarčeval in s tem naredil nekaj dobrega za okolje.
Zakaj KNX/ EIB standard?
KNX standard je edini svetovni in ISO standard, ki že več kot 20 let združuje preko 200 svetovnih proizvajalcev za objektno avtomatizacijo. Vgradnja inteligentnih sistemov v hišno avtomatizacijo nudi na dolgi rok investitorju velik prihranek energije.
Poleg zdaj že klasičnih sistemov in naprav, kot so razsvetljava, vtičnice, senčila, ogrevanje in hlajenje, se v inteligentni sistem lahko poveže še veliko več, kot na primer prezračevanje, upravljanje z okni, vrati, raznimi avdio in video komponentami, video nadzorom, alarmom itd.
Morda se zdi, da gre za bolj kompleksno in zapleteno povezavo, vendar vsak uporabnik, ki se odloči za inteligentni sistem v svojem domu in v njem vidi bolj kakovostno in ekonomično bivanje, zagotavlja, da je komunikacija s sistemom zelo preprosta in do uporabnika prijazna.
Zdi se, da so možnosti upravljanja, nadzora, povezav in različnih scenarijev v pametni hiši praktično neomejene. Uporabnik inteligentnega sistema to lahko dodobra izkorišča, ker se lahko dobesedno igra s sistemom, kar povečuje udobje, varnost in povečuje zadovoljstvo bivanja v hiši.
Vgradnja inteligentnega sistema
Za vgradnjo inteligentnega sistema v dom je zaželjeno, da se vgradnja inteligentnega sistema načrtuje že v fazi projektov. Glede na potrebe in želje si lahko vsak uporabnik kadarkoli (tudi preko oddaljenega dostopa) uresniči praktično vsako željo in spremeni funkcijo v hiši po želji. Sistem je nadgradljiv in se ga lahko razširi kadarkoli, brez kakršnihkoli posegov v dom.
Za uporabnika, ki se odloča za vgradnjo inteligentnega sistema v svoj dom je zelo zanimivo in pomembno tudi to, da mu sistem zagotavlja povečanje določene stopnje varnosti.
Inteligentni sistem v večini primerov povežemo z alarmno napravo. Tako se lahko, v primeru, ko se alarm sproži, v hiši prižgejo vse luči in senčila dvignejo na tak način, da vlomilec postane viden oziroma začne hiša »opozarjati« nase, s tem lahko preženemo morebitnega vsiljivca.
Uporabnik inteligentnega sistema ima možnost tipke v primeru »panike«, ki je lahko programirana tako, da se z enim pritiskom na tipko npr. prižgejo določena svetila v hiši ali na dvorišču, v spalnici in otroških sobah se zaklenejo vrata itn., veliki večini uporabnikov je zanimiva rešitev zapiranja glavnih ventilov v primeru poškodbe vodne cevi…
Možnosti so praktično neomejene.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV