Dominvrt.si
Varčna hiša s sistemi KNX/EIB

Inteligentna hiša: Da ali ne?

mag. Marko Mihaljević
07. 01. 2013 11.24
1

V Evropi je danes praktično nemogoče zgraditi nov objekt, ne da bi pri tem upoštevali energetsko učinkovitih tehnologij. Mag. Marko Mihaljević, vodja oddelka avtomatizacije pri podjetju projekt-gt d.o.o. / Gira, nam je podrobneje predstavil lastnosti varčne in okolju prijazne KNX/EIB tehnologije.

Tako imenovana "zelena gradnja" je naraščujoč trend v svetu!
Tako imenovana "zelena gradnja" je naraščujoč trend v svetu! FOTO: iStockphoto

Varčno in do okolja prijazno življenje

Izrazi »energetsko učinkovito«, »okolju prijazno« ali »zeleno« se v medijih danes pojavljajo zelo pogosto. Velikokrat slišimo tudi izraze, kot so: inteligentni sistem, inteligentna inštalacija ali pametna hiša itd.

Skupni interes med državo in vsakim posameznikom je zagotovo velik vpliv na klimatske spremembe preko manjše porabe energije.

A strokovnega znanja, ki bi investitorjem omogočalo točno oceno ali jasno sliko o tem, na kakšen način in koliko investirati, kakšen je povratek investicije, kakšne so ostale prednosti tovrstne energije itd., v praksi večkrat primanjkuje.

Statistika v svetu kaže, da lahko investitor na podlagi KNX/EIB tehnologije prihrani v povprečju tudi do 30 odstotkov energije na letni ravni, v kolikor objekti vsebujejo sodobne naprave, ki jih je potrebno postaviti v optimalno celoto glede delovanja, vzdrževanja in komuniciranja.

Tako bi danes že vsak izmed nas moral upoštevati, ko se odloča za novo okolje v katerem bo živel, tudi dejstvo, da bo z investicijo v objekt, kjer je prisoten KNX/EIB standard, privarčeval in s tem naredil nekaj dobrega za okolje.

Zakaj KNX/ EIB standard?

KNX standard je edini svetovni in ISO standard, ki že več kot 20 let združuje preko 200 svetovnih proizvajalcev za objektno avtomatizacijo. Vgradnja inteligentnih sistemov v hišno avtomatizacijo nudi na dolgi rok investitorju velik prihranek energije.

Varčna hiša s sistemi KNX/EIB
Varčna hiša s sistemi KNX/EIB FOTO: arhiv proizvajalca
Objekt je v celoti nadzorovan, pri čemur je bistvo, da lahko celoten objekt ali bivalni prostor upravljate preko klasičnih stikal.

Poleg zdaj že klasičnih sistemov in naprav, kot so razsvetljava, vtičnice, senčila, ogrevanje in hlajenje, se v inteligentni sistem lahko poveže še veliko več, kot na primer prezračevanje, upravljanje z okni, vrati, raznimi avdio in video komponentami, video nadzorom, alarmom itd.

Morda se zdi, da gre za bolj kompleksno in zapleteno povezavo, vendar vsak uporabnik, ki se odloči za inteligentni sistem v svojem domu in v njem vidi bolj kakovostno in ekonomično bivanje, zagotavlja, da je komunikacija s sistemom zelo preprosta in do uporabnika prijazna.

Zdi se, da so možnosti upravljanja, nadzora, povezav in različnih scenarijev v pametni hiši praktično neomejene. Uporabnik inteligentnega sistema to lahko dodobra izkorišča, ker se lahko dobesedno igra s sistemom, kar povečuje udobje, varnost in povečuje zadovoljstvo bivanja v hiši.

Mag. Marko Mihaljević nam je odgovoril na ključna vprašanja v zvezi z varčnimi inteligentnimi domovi.
Mag. Marko Mihaljević nam je odgovoril na ključna vprašanja v zvezi z varčnimi inteligentnimi domovi. FOTO: osebni arhiv

Vgradnja inteligentnega sistema

Za vgradnjo inteligentnega sistema v dom je zaželjeno, da se vgradnja inteligentnega sistema načrtuje že v fazi projektov. Glede na potrebe in želje si lahko vsak uporabnik kadarkoli (tudi preko oddaljenega dostopa) uresniči praktično vsako željo in spremeni funkcijo v hiši po želji. Sistem je nadgradljiv in se ga lahko razširi kadarkoli, brez kakršnihkoli posegov v dom.

Za uporabnika, ki se odloča za vgradnjo inteligentnega sistema v svoj dom je zelo zanimivo in pomembno tudi to, da mu sistem zagotavlja povečanje določene stopnje varnosti.

Inteligentni sistem v večini primerov povežemo z alarmno napravo. Tako se lahko, v primeru, ko se alarm sproži, v hiši prižgejo vse luči in senčila dvignejo na tak način, da vlomilec postane viden oziroma začne hiša »opozarjati« nase, s tem lahko preženemo morebitnega vsiljivca.

Uporabnik inteligentnega sistema ima možnost tipke v primeru »panike«, ki je lahko programirana tako, da se z enim pritiskom na tipko npr. prižgejo določena svetila v hiši ali na dvorišču, v spalnici in otroških sobah se zaklenejo vrata itn., veliki večini uporabnikov je zanimiva rešitev zapiranja glavnih ventilov v primeru poškodbe vodne cevi…

Možnosti so praktično neomejene.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698