Dominvrt.si
Pri prenovi tal je treba poskrbeti tudi za ustrezno zvočno izolacijo.

Kako je najbolje izolirati leseni pod?

V.S.
07. 03. 2013 08.47
0

Bralki je pred približno tremi meseci v starejši hiši počila vodovodna cev in po hiši je steklo 18.000 litrov vode. V dnevni sobi je bil položen itison, pod njim je bil pod iz lesenih desk, pod tem pesek in kamenje, šele nato pa betonska plošča. Itison so odstranili, prav tako lesene deske, zdaj nameravajo še kamenje in v prostore med legami namesto kamenja položiti stekleno volno. Bralko zanima, ali je tovrstna izolacija v tem primeru priporočljiva.

Pipa
Pipa FOTO: Thinkstock
Pri prenovi tal je treba poskrbeti tudi za ustrezno zvočno izolacijo.
Pri prenovi tal je treba poskrbeti tudi za ustrezno zvočno izolacijo. FOTO: iStockphoto

Večina posameznikov se med prenovo starejših hiš srečuje z lesenimi podi in stropi. Kljub temu, da gre v tem primeru dovolj za bivanje, večino moti slaba zvočna izolacija. Za hišo bralke, katere hiša je stara približno šestdeset let, tla pa uničena zaradi počene cevi in izteka večje količine vode, strokovnjakinja Nataša Pevc v rubriki Vprašaj strokovnjaka svetuje, da se pred položitvijo nove izolacije preveri, v kakšnem stanju so lesene lege. »Tudi, če so videti v redu, jih preventivno zaščitite pred lesnimi škodljivci, seveda pa morajo biti suhe.« Pri tako starih materialih se namreč pogosto srečujemo z lesnimi črvi in drugimi nevšečnostmi.

Strokovnjakinja svetuje, da je izolacija lahko stiropor, steklena ali mineralna volna. »Če je strop v nadstropju izberite izolacijo, ki ima večjo gostoto, saj pri stropu je zelo pomembna dobra zvočna izolacija, ki bo ublažila prehod zvoka, ki se prenaša po zraku,« pojasni Pevčeva in doda, da se na prenos zvoka po konstrukciji, ki nastane pri hoji (udarni zvok), se dostikrat pozabi, je pa najbolj moteč. »Prenos udarnega zvoka zmanjšamo z izvedbo plavajočega poda.«

Nato se izvede betonski ali suhi estrih, ki mora biti z izolacijo povsem ločen od stropne konstrukcije, obodnih sten in instalacijskih cevi. Za suhi estrih se odločimo, ko se želimo izogniti vlivanju betona ter izgubi časa zaradi njegovega sušenja, ki traja približno en mesec. Suhi estrihi so namreč že vnaprej pripravljene plošče, ki se položijo nad izolacijo, pojavljajo pa se v obliki lesenih desk, OSB plošč ali mavčnih plošč ustrezne trdote.

Če imate tudi vi vprašanje za našo strokovnjakinjo, lahko to storite TUKAJ.

Nikoli ne uganete, iz česa so zgradili hišo!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698