Matej Zupanc, dr. vet. med., je povedal, da je poseg preprost, zato je verjetnost komplikacij zelo majhna. "Maček naj bo pred posegom razglisten in vsaj 12 ur tešč."
„Sicer pa sam poseg priporočam, zaradi vedenjskih in zdravstvenih razlogov. S kastracijo namreč preprečimo zelo moteče parjenje, ki vključuje markiranje in pretepanje med mački. Na ta način tudi zmanjšamo nevarnost prenosa spolno nalezljivih bolezni kot tudi bolezni, ki se širijo z ugriznimi ranami in so pogosto prisotne med paritvenim obdobjem (mačji aids, mačja levkoza),“ je povedal Zupanc.
Kaj se dogaja med operacijo?
Poseg se opravlja v splošni anesteziji. To pomeni, da maček pred posegom dobi pomirilo in anestetik. Za vrsto anestetika se anestezist odloči na podlagi splošnega zdravstvenega stanja in starosti mačke.
Ko maček zaspi, mu oči namažejo z antibiotično kremo, da preprečijo izsušitev, saj imajo mački oči med anestezijo odprte. „Nazadnje mu apliciramo še antibiotik, ki deluje sistemsko in analgetik, ki deluje proti bolečinam.“
Kdaj in zakaj opraviti poseg?
Najbolj primeren čas je pri starosti približno 6 mesecev, lahko tudi prej. Omejitve starosti, pri kateri lahko žival operirajo, načeloma ni.
„S posegom preprečimo razmnoževanje, zaradi izgube spolnih hormonov pa se mačke tudi nekoliko umirijo. Hkrati pa ne pride do spremembe karakterja živali, opazne so le spremembe, povezane s spolnimi hormoni. Mačke postanejo bolj navezane na lastnika in se zadržujejo bolj doma,“ nam je pojasnil veterinar iz Veterinarske bolnice Šentjur.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na