Dominvrt.si
Postavitev termosolarnega sistema - 10

VIDEO: Termosolarni sistem je postavljen!

Hidria / Biba Jamnik Vidic
11. 09. 2012 08.42
6

V nagradni igri OGREVANJE S SONCEM, ki smo jo na portalu Dominvrt.si izpeljali v sodelovanju s podjetjem Hidria, je Hidriin nagradni bon za 2.000 evrov za pomoč pri nakupu termosolarnega sistema prejela družina Fabčič iz Podnanosa. Od sedaj naprej bodo za pripravo tople sanitarne vode koristili brezplačno energijo sonca!

Konec avgusta sta na dvorišče družine Fabčič, zmagovalcev nagradne akcije podjetja Hidria - Ogrevanje s soncem, pripeljala dva kombija.

Monterji so se najprej podali na streho

Da bo izraba sonca najbolj optimalna so sončne kolektorje, ki imajo naklonski kot 45 ° obrnili proti jugu.

Ko so izmerili, kje je najbolj optimalno mesto za postavitev polj sprejemnikov sončne energije, se je začelo vrtanje v trden del ostrešja. Ker ima streha položnejši naklonski kot od 45°, so v Hidrii izdelali nosilno konstrukcijo, ki bo omogočala zahtevan naklonski kot. S »hanger« vijaki so na streho pritrdili aluminijaste profile, ki bodo kljubovali vremenskim pogojem mikro lokacije. »Močno naklonsko podnožje bo zdržalo tudi močnejše sunke vetra,« je povedal Matija Puš, vodja programa obnovljivih virov energije pri podjetju Hidria.

Namestili so šest sprejemnikov sončne energije

Ko so vse odprtine, ki so jih naredili v streho, dobro zatesnili, so na nosilno konstrukcijo s posebnimi vijaki privili sprejemnike sončne energije. »Sprejemnike sončne energije smo med seboj povezali z že priloženimi maticami. To nam omogoča hitro in enostavno montažo, hkrati pa na tak način preprečimo možnosti napak pri izvedbi montaže. Med spoje posameznih sprejemnikov sončne energije smo nazadnje namestili še priložena tesnila,« nam je pojasnil Puš.

Postavitev termosolarnega sistema - 3
Postavitev termosolarnega sistema - 3 FOTO: Biba Jamnik Vidic


Povezava polj sprejemnikov sončne energije do kotlovnice

Polje sprejemnikov sončne energije so povezali s kotlovnico, kjer je nameščen hranilnik toplote, v katerem se shranjuje zbrana energija sonca – toplota. »Povezavo smo izvedli s predizoliranimi gibkimi cevmi, ki so narejene iz nerjavečega materiala. Povezava na polje sprejemnikov sončne energije na strehi in solarno črpalčno postajo v kotlovnici smo izvedli s posebnimi prehodnimi elementi, ki potrebujejo le vijačenje,« je povedal Puš.

Skrbno uravnavana temperatura

Cevi imajo nameščeno toplotno izolacijo, ki je odporna na visoke temperature in ima na zunanji strani dodatno zaščito proti UV žarkom. Skupaj s cevjo so namestili še električni vodnik za temperaturno tipalo. »Tipalo, ki je nujno potrebno za delovanje termo solarnega sistema, smo vstavili v namensko tuljko v sprejemnike sončne energije. Nazadnje smo v prost zračnik dimnika vstavili še povezovalno cev.«

Namestitev sistemskega zalogovnika toplote

Dejan Fabčič, nagrajenec nagradne akcije - Ogrevanje s soncem, je ves čas spremljal, kako potekajo dela.
Dejan Fabčič, nagrajenec nagradne akcije - Ogrevanje s soncem, je ves čas spremljal, kako potekajo dela. FOTO: Miro Majcen

V kotlovnico so namestili 1000-litrski sistemski zalogovnik toplote, na katerega so povezali vse vire ogrevanja (termosolarni sistem, obstoječi kotel na trda goriva), vse porabnike toplote (modul pretočne priprave tople sanitarne vode) in ogrevalne module – mešalne ogrevalne veje. »Tako dosežemo optimalno delovanje celotnega ogrevalnega sistema in lahko v največji možni meri izkoristimo brezplačno energijo sonca. Sistemski zalogovnik toplote omogoča plastno slojenje toplote po višini," je pojasnil Puš.

Modul pretočne priprave tople sanitarne vode

Modul, ki so ga izbrali strokovnjaki podjetja Hidria, ima veliko zmogljivost priprave tople sanitarne vode ob hkratnem popolnem zagotavljanju neoporečnosti tople vode. »Zaradi pretočne priprave ni možnosti pojava legionela bakterije, manjše je izločanje vodnega kamna in z možnostjo nastavitve zahtevane temperature tople sanitarne vode ni možnosti opeklin uporabnikov na pipi,« je še pojasnil Puš.

Modul se integrira na sistemski zalogovnik toplote

Sistemski zalogovnik toplote so z bakrenimi cevmi, ki so jih ustrezno izolirali, povezali do že obstoječe peči na trda goriva in do že obstoječega razdelilnika toplote za ogrevalne veje v hiši. »Poleg naštetega se namesti v kotlovnici nove raztezne posode za ogrevalni sistem hiše ter za termo solarni sistem (dva hidravlično ločena sistema). Raztezne posode imajo funkcijo tlačnega uravnavanja ogrevalnega sistema zaradi temperaturnih razlik delovnega medija (voda ali mešanica vode s propilenglikolom).«

Regulacija delovanja sistema

Za delovanje termosolarnega sistema kot tudi širše, celotnega ogrevalnega sistema hiše, je zelo pomembna regulacija delovanja sistema. »Avtomatiko povežemo s temperaturnimi tipali na polju sprejemnikov sončne energije, sistemskim zalogovnikom toplote in v prostorih, od katerih pridobiva potrebne informacije o stanju temperatur posameznih sklopov sistema. Te informacije regulacija obdela ter ustrezno z nastavljenimi parametri krmili porabnike – črpalke, mešalne in preklopne ventile.«

Tlačni preizkus tesnosti sistema

Ko so vse komponente nameščene ter povezane, se izvede tlačni preizkus tesnosti sistema. »Naslednji korak je izpiranje cevovodov ter testni zagon sistema. Da lahko termosolarni sistem zaženemo, je treba sistem napolniti z delovnim medijem. V primarnem krogu gre za mešanico vode in propilenglikola, v sekundarnem delu (ogrevalni sistem hiše) pa za vodo.«

Ko so sistem napolnili na zahtevani tlak in ga ustrezno odzračili, je bil pripravljen za delovanje ter primopredajo stranki.
Ko so sistem napolnili na zahtevani tlak in ga ustrezno odzračili, je bil pripravljen za delovanje ter primopredajo stranki. FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698