Matej Zupanc, dr. vet. med., je povedal, da morajo skrbniki pred samim posegom poskrbeti, da je mačka razglistena in vsaj 12 ur tešča.
»Sterilizacija mačke je nekoliko večji poseg, kot je denimo kastracija mačka. Ga pa priporočam, saj se s sterilizacijo izognemo neželenim mladičem, navidezni brejosti, preprečimo nastanek piometre (gnojnega vnetja maternice), zmanjšamo verjetnost za nastanek tumorja mlečne žleze ter zmanjšamo verjetnost, da mačka zboli za katero od zelo nevarnih spolno prenosljivih bolezni, kot je mačji aids.«
Kaj se dogaja med operacijo?
Pred samo operacijo veterinar preveri, če mačka ni breja. Nato ji aplicira anestetik, pobrije dlako po trebuhu in pripravi operacijsko polje. Mesto operacije razkuži.
»S posebno kirurško kljukico poiščem rog maternice in ga izvlečem, nato poiščem še jajčnika in ju odstranim. Če med posegom ugotovim, da so na jajčnikih ali maternici kakšne spremembe, kot so ciste, zadebelitve, brejost, se odločim za odstranitev celotne maternice (ovariohisterektomija).«
Kdaj in zakaj opraviti poseg?
Najbolj primeren čas je pri starosti približno 6 mesecev, lahko tudi prej. Na vsak način pa pred prvo gonitvijo. Omejitve starosti, pri kateri lahko žival operirajo, načeloma ni.
„S posegom preprečimo razmnoževanje, zaradi izgube spolnih hormonov pa se mačke tudi nekoliko umirijo. Hkrati pa ne pride do spremembe karakterja živali, opazne so le spremembe, povezane s spolnimi hormoni. Mačke postanejo bolj navezane na lastnika in se zadržujejo bolj doma,“ nam je pojasnil veterinar iz Veterinarske bolnice Šentjur.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na