Na robu starega jedra Kranjske Gore so to jesen bogatejši za nov objekt, v katerem ima svoj prostor nova lekarna, zgornja nadstropja pa so namenjena manjšim počitniškim apartmajem.
Zgovorna zasnova, ki vključuje prvine tradicionalnega in jih posreduje na sodoben način, pa je pritegnila precej pozornosti spletnih strani specializiranih za arhitekturo z vseh koncev sveta.
O nastajanju in izvedbi projekta smo se pogovarjali z arhitektoma Rokom Omanom in Špelo Videčnik iz OFIS arhitekti.
Kakšno je bilo izhodišče za objekt?
Obliko objekta narekujejo želje naročnika po čim večji prodajni kvadraturi ter stroge omejitve, ki jih narekujejo prostorski plani. Arhitekturni elementi, struktura, materiali in obdelave pa izhajajo iz tradicionalne alpske arhitekture interpretirane na sodoben način. Apartmaji so svetli, vsakemu pripada balkon, ki ustvarja razpoznaven element vogala objekta.
Kakšne so bile naročnikove želje?
Želje naročnika so bile čim večja prodajna kvadratura ter dober izkoristek bruto/neto kvadratur. Zaradi tega je skupno stopnišče minimalno, v apartmaje se dostopa pravzaprav iz podesta. Zaradi velikega okna in lesenih oblog vseeno deluje svetlo in prostorno.
Prav tako je bila želja z garažo povezati dva sosednja objekta, da so bili stroški izgradnje čimbolj racionalni.
Kako so vas omejevali ali spodbujali občinski pogoji?
Občinski pogoji so zelo strogi, poleg tega je Upravna enota toga, ter ni naklonjena kreativnosti ter novejši arhitekturi. Po svoje je to razumljivo, saj je Kranjska Gora žal v preteklih letih kot posledica apetitov investitorjev pregosto pozidana z objekti, ki so katastrofa za prostor in ne spadajo v alpski prostor.
Tipičen primer je novi roza Hotel Prisank, ki je sam center Kranjske Gore popolnoma degradiral. Prelep stari hotel Prisank je tako samo še lep spomin.
Kako ste upoštevali tradicijo?
Uporabljeni so naravni materiali, les, kamen. Kamnita obloga v pritličju, ki deluje kot masiven podstavek, je primer skladnosti s tradicijo. Na kamnitem podstavku je volumen trapezaste oblike, lomljen tako v tlorisu kot v pogledih in se spogleduje z obliko gora v ozadju.
Ta volumen je delno v steklu in delno v lesu, ponekod kot lesena bruna. Streha je krita v značilno svetlo sivo kritino trapezaste oblike, ki povzema tradicionalne karo kritine. Raster poudarjajo točkovni snegolovi. Streha je v zgornjem delu rahlo porezana in zaključena s kovinsko rešetko. Le ta v sebi skriva dimnike, zračnike ter zunanje priključke.
Koliko je stal projekt?
Za del objekta nad terenom okoli 1000 EUR/m2.
Lepota naravnih materialov in sozvočje z okoliškimi gorami sta videti prepričljiva in bosta prav gotovo nagovorila marsikaterega smučarja, ki ga bo pot zanesla v osrčje Kranjske gore.
Kaj pa menite vi?
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV