Steklo v vsakem domu
Steklo je ena tistih surovin, ki jo srečamo v vsakem domu. Srečamo ga v povsem običajnih in praktičnih predmetih, namenjenih vsakdanji rabi. Skoraj gotovo pa ni doma, kjer ne bi steklo predstavljalo tudi dekorja.
Tema je sicer vredna širše obravnave, saj imamo tudi v Sloveniji bogato tradicijo steklarske industrije in oblikovanja, toda v tem članku se bomo omejili na steklo in steklene izdelki, ki so nastali v rokah finskih mojstrov.

Razvoj finskega oblikovanja stekla sega v trideseta leta 20. stoletja, njegove začetke pa na Finskem povezujejo z oblikovanje narodne identitete. Ta čas je tudi nasploh povezan z razvojem steklarske industrije in z množično proizvodnjo steklenih izdelkov za vsakdanjo rabo. S snovanjem teh so se resno in predano začeli ubadati tudi veliki umetniki.
V začetnike iz tistega obdobja sodita notranji oblikovalec Henry Ericsson in arhitekt Alvar Aalto.
Finski trendi so bili pred drugo svetovno vojno še močno vpeti v skandinavski koncept, ki se je takrat šele izoblikoval in se dokončno ločil od srednjeevropskega, za slednjega je značilna navezava na dunajsko dediščino.
Za zlato dobo finskega oblikovanja stekla veljajo petdeseta leta, takrat se je na trgu povečalo število izdelkov iz stekla. Pa tudi nasploh se je povečalo število študij, raziskav in analiz te zanimive surovine. Velike steklarske industrije so se povezovale z mojstri oblikovanja stekla, ki so prihajali do samosvojih in edinstvenih rešitev.

V devetdesetih letih je prišlo do temeljnih sprememb, na Finskem so se ohranile le tri največje tovarne stekla. Do leta 2010 je skoraj celotna industrija finskega stekla poniknila, saj se je sektor skoncentriral v rokah enega samega lastnika, ki ga je zanimal le končni profit.
Na Finskem se sedaj trudijo, da bi steklarsko tradicijo obudili. Razstava, ki si jo je mogoče ogledati v Ljubljani, je del te pobude.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV