Simbolika
Tako rdeča vrtnica na splošno velja za rožo ljubezni in strasti, rumena za prijateljstvo, radost in zadovoljstvo, oranžna za poželenje, roza za ljubkost in plemenitost, bele vrtnice (z njimi so po navadi okrašene poročne dvorane) pa božansko lepoto in spoštljivost.
Stare civilizacije so razlagale, da je lepota vrtnic delo božjih rok. Njihov nastanek je menda povezan z mitom o tragični ljubezni med Venero in Adonisom. Iz krvi smrtno ranjenega Adonisa naj bi vzklile vrtnice, ki simbolizirajo neminljivo ljubezen.
Poleg tega pa je bila vrtnica v antiki simbol herojskega poguma, zmagoslavja in zmage. Že stari Grki so jo razumeli kot simbol smrti in večnega življenja, v Rimu pa so vrtnice zelo zgodaj vključili v kult prednikov. Rimljanom so predstavljale simbol bogastva in razkošnosti, zato so jih gojili skozi celo leto.
Kasneje vrtnica v krščanstvu postane simbol duhovne ljubezni. Bela vrtnica je podobno kot lilija simbol čistosti, saj je bila Marija po krščanskem nauku edini človek brez izvirnega greha.
Devet skupin vrtnic
Skupno vrtnice uvrščamo v devet razredov. Med višje rastline sodijo plezalke ali ramblerji in popenjave vrtnice. Za razliko od plezalk popenjave vrtnice za rast potrebujejo oporo. V obeh razredih so sorte, ki samo enkrat cvetijo, obstajajo pa novejši kultivarji, za katere je značilno večkratno cvetenje.
Če se odločamo za gredice, je bolj smotrno sajenje mnogocvetnih vrtnic, pri katerih se cvetenje ponavlja, prav tako sorte v tem razredu ne presežejo višine 120 cm. Na vrtovih, kjer ni prostora, da bi pripravili gredice ali žive meje iz vrtnic, je boljše posaditi rožne grme. Nekatere sorte iz razreda rožnih grmov zrastejo tudi do višine dveh metrov in več.
Prekrovne vrtnice so primerne zlasti za pasove ob poteh, saj merijo v višino le do trideset centimetrov. Zanje je značilna stranska razrast, zato pridejo v poštev tudi ob zasaditvi brežin. Primerne so predvsem za območja, kjer je pozimi velika nevarnost pozebe. Še nižje rasti so pritlikave vrtnice, ki so namenjene predvsem za gojenje v loncih. V višino merijo do 15 cm.
Poleg prej naštetih razredov poznamo še poliante, ki so tudi nižje rasti, imajo preproste cvetove v socvetju in atrijske vrtnice, ki so nekoliko nižje od mnogocvetnih. Verjetno se med najlepše vrtnice uvrščajo hibridne čajevke oz. velecvetne vrtnice, za katere je značilen po en večji cvet na poganjek.
Pogosto jih uporabljamo za rezano cvetje. Med odpornejše velecvetne vrtnice sodita predvsem sorti Nostalgie in Rebel.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV