Pravilno izbrana in pravilno vgrajena toplotna izolacija v zimskih mesecih prepreči odvajanje toplote, v poletnih mesecih pa pretirano segrevanje stavbe. S kakovostno izolacijo podstrešja torej prihranimo energijo, s tem pa tudi zmanjšamo stroške ogrevanja pozimi in možnega hlajenja poleti. A kako se sanacije lotiti glede na stanje podstrešja?
Staro neobdelano podstrešje
Če vaše podstrešje še ni obdelano in ste se torej odločili, da boste staro podstrešje spremenili v bivalno mansardo, je situacija podobna kot pri novogradnjah. Najpogostejša razlika je v tem, da v vašem primeru ni obstoječega zračnega kanala in sekundarne kritine oziroma folije. Kako ukrepati, pa je odvisno od tega, ali boste zamenjali tudi kritino.
- če se odločiti tudi za menjavo kritine
"Če je kritina dotrajana in na koncu življenjske dobe, jo je najbolje zamenjati in istočasno nad špirovce vgraditi ustrezno sekundarno kritino - folijo ter letve za prezračevanje," pojasni Primož Bernard, svetovalec iz podjetja Knauf Insulation.
- če se odločite, da kritine ne boste menjali
V primeru, da kritine še nekaj časa ne nameravate menjati, zračnega kanala in folije pod njo pa ob prvotni gradnji niste vgradili, je možna simulacija prezračevanega sistema. "Takšna opcija je ob natančni izvedbi lahko popolnoma korektna in funkcionalna, se pa lahko zgodi, da vam spodaj zmanjka prostora za zadostno debelino izolacije," opozori strokovnjak Bernard. "V tem primeru se odločite za najbolj učinkovit izolacijski produkt, ki zagotavlja dobre efekte že pri manjših debelinah, to je za ta namen filc Unifit 032 z Ecose tehnologijo."
Staro obdelano podstrešje
Tudi če je vaše podstrešje že obdelano, še ne pomeni, da je izolacija ustrezna.
- če je toplotna izolacija z oblogo že vgrajena
"Če imate izdelano ostrešje, ki že ima vgrajeno toplotno izolacijo z oblogo, najprej preverite, kakšno je stanje obstoječih materialov," svetuje strokovnjak in doda, da je v primeru, če so materiali slabi ali poškodovani, najbolje, da se obnove lotite celovito. Le tako boste namreč dosegli optimalen in predvsem trajen učinek.
- če je kritina potrebna zamenjave
Če je notranja obloga dobra in je stanovanje pod njo funkcionalno, kritina pa potrebna zamenjave, je to idealna priložnost za nadgradnjo in izboljšavo izolacije ostrešja. "Streho lahko nadgradite z zgornje oziroma zunanje strani, kar je odlična rešitev brez posega v prostor in lahko predstavlja nadstandardno toplotno-izolativno rešitev ostrešja, saj je sistem Termotop toplotno izjemno stabilen, izolativen ter negorljiv," pove strokovnjak. V tem primeru bodo vaši notranji opaži ostali nedotaknjeni, kar je idealno, če so ti še kakovostni in če v stanovanju bivate.
Da bi se torej izognili vročini, mrazu, hrupu iz okolice, previsokim stroškom ogrevanja ter številnim drugim nevšečnostim, je pri sanaciji podstrešja bistvenega pomena pravilno izbrana in vgrajena toplotna izolacija. Kako se boste sanacije lotili, pa je odvisno od tega, v kakšnem stanju je vaše podstrešje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV