Dominvrt.si
image (28)

Mansarde so priljubljene! Ampak ...

Nika Dodig
23. 05. 2013 10.48
4

Mansarda ali podstrešje, s svojo razgibanostjo vse bolj velja za prijeten in želen bivalni prostor tudi v Sloveniji. Prijeten pa je samo v primeru, če streho oziroma strešno konstrukcijo pravilno, zadostno in kvalitetno izolirate.

Zaradi slabe izolacije lahko v mansardi hitro postanete žrtev nevšečnosti, kot so moteča okolica, temperaturna nihanja, mraz, vročina. Prav tako se morate z dobro strešno konstrukcijo zaščititi pred nastajanjem kondenza – vode, ki lahko trajno in relativno hitro uniči konstrukcijo.

Za dobro strešno konstrukcijo, so bistvenega pomena štirje osnovni sloji, tipični za vsako pravilno sestavo strehe. "To je zračni kanal, ki zagotavlja prezračevanje konstrukcije. Drugi sloj je sekundarna kritina. Ta dodatno preprečuje vdor vode v konstrukcijo. Seveda zelo pomembna je izolacija. Sloj, ki toplotno, zvočno in požarno izolira. Četrti sloj pa je parna zapora ali ovira, ki uravnava prehod vodne pare," strokovno pojasni Primož Bernard, svetovalec iz podjetja Knauf Insulation.

Izberite izolacijo, ki dokazano izboljšuje zrak v prostoru!

Bernard, ki ima več kot 10 let izkušenj na tem področju  poudari, da je izbira izolacije zelo pomembna. Svetuje, da posežete po nakupu izolacijskega materiala brez fenol – formadelhidnih veziv, novost, ki je hitro postala priljubljena tako v ZDA kot Evropi.

"Omenjeno izolacijo predstavljajo filci iz steklene volne Knauf Insulation ECOSE Tehnology. Gre za material rjave barve, ki je z novo tehnologijo vezivnih sredstev postal prijeten za rokovanje. Pomeni, da ne srbi, ne draži kože in je prijetnejši tudi za vgrajevanje. Dokazano izboljšuje kakovost zraka v prostoru," pove.

Pravočasno se zaščitite pred vlago. Se sprašujete kako?

Sicer pa je poleg izolacije v strešno konstrukcijo potrebno pravilno namestiti še sekundarno kritino in predvsem zaporo ali oviro. Le to vas bo namreč rešilo pred uničujočo vlago. "Sekundarna kritina je kvalitetna parapropustna folija, pravilno položena in zlepljena. Izolacijo lahko potem v vsakem primeru vgrajujemo tesno do zgornjih slojev brez tako imenovanega drugega zračnega kanala," nadaljuje naš tokratni Top mojster.

POMEMBNO: Kdaj parno oviro in kdaj zaporo?

Kadar je streha podeskana oziroma ima preko špirovcev kakšen drug parozaporni material, vgrajujemo parne zapore.

Parno oviro, ki zagotavlja difuzijsko bolj odprto konstrukcijo, pa Bernard svetuje, kadar nad špirovci in v zgornji sestavi nimate parozapornih materialov.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698