Matej Benkovič pravi, da je izrednega pomena to, da krovec pozna območje, na katerem opravlja svoje delo. Mora poznati značilnosti določene regije, saj s tem zna stranki pravilno svetovati in ji ponuditi najboljšo možno rešitev, ki bo ustrezna za določeno območje. Za vetrno bolj izpostavljena območja, kot sta denimo Vipavska dolina in visokogorje, naš mojster pove, da je že v osnovi treba biti pozoren na naslednje: ''Pomembno je, da je celotna konstrukcija sidrana neposredno na nosilne stebre. S tem se izognemo poškodbam stavb, ki so povezane z močnim, orkanskim vetrom.''
Kako se ogniti odkrivanju streh?
Glede samega vpliva vetra na streho pa naš TOP mojster izpostavi značilen način pritrjevanja strešne kritine Gerard, ki se od drugih znatno razlikuje. ''Kritine Gerard so velikokrat pritrjene, vsaka plošča desetkrat – petkrat spodaj in petkrat zadaj. Gre za relativno majhen format pločevinaste strehe, tudi vakuum je ne more zagrabiti.'' Doda še, da poteka pritrjevanje kritine pri Gerardovih strehah vodoravno na strešne letve in da gre za edinstven sistem pritrjevanja. ''Tako je kritina pritrjena pod kotom in jo močan veter le stežka privzdigne. Pritrdilni elementi so obremenjeni na strig, niso na izvlek. Vetrovno striženje tako praktično ne pride v poštev.'' Večina drugih strešnih kritin temelji na metodah navpičnega pritrjevanja. ''Kritina Gerard se vedno pribija vodoravno, razen pri ekstremnih naklonih, ko je obvezna še pritrditev na vrhu. Ta način je tudi testiran v vetrovniku. Za Primorsko regijo obstaja opeka, ki se pritegne s kljukicami oz. s sponkami. Vendar tam prav tako lahko eno stran privzdiguje. Pri Gerardu pa je na spodnji strani kritina pritrjena in je veter ne more privzdigniti,'' pojasnjuje po večletnih izkušnjah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV