Prijetno in varno bivanje
Pranje, sušenje, kuhanje, tuširanje, dihanje … Že samo bivanje, pa tudi prisotnost rastlin v prostoru, je glavni vir vlage, ki v vse bolj kakovostno izoliranih objektih težko najde pot ven. Drobne molekule vodne pare bodo z difuzijo našle svojo pot skozi zidove in strop, če pri tem naletijo na hladen in paroneprepusten material. Tako prihaja do kondenzacije in nabiranja vlage v izolaciji in leseni strešni konstrukciji. Prav iz tega razloga je potrebno, da so strehe, predvsem tiste nad bivalnim podstrešjem, paroprepustne.
Ko smo Mateja Maverja vprašali, kaj je paroprepustna folija, nam je dejal, da ima le-ta sekundarno vlogo, saj deluje kot sekundarna kritina. Poleg tega, da onemogoča vdor vode z zgornje strani strehe, pa z notranje strani prepušča vodne delce, torej paro. "Deluje kot membrana," pove mojster, ki se s krovstvom ukvarja že dvanajst let.
Paroprepustne folije so označene z oznako Sd in pomenijo upor prehodu pare skozi material. "Za sekundarno kritino pod streho Gerard uporabljamo folije z vrednostjo Sd < 0,02 m. Enostavno povedano, izdelane so kot membrana, tako da s spodnje strani navzven prepuščajo vlago, obratno pa vode ne prepuščajo," pojasni Matej. Nižja ko je vrednost Sd, bolj je folija paroprepustna. Če je vrednost folije Sd večja od 0,02 m, potem je folija parna ovira in se za rezervno kritino ne sme uporabljati. Namenjene so za parne zapore ali ovire na spodnji strani strešne konstrukcije in preprečujejo, da bi se nam izolacija prekomerno navlažila z vlago iz ogrevanega bivalnega prostora.
Varuje objekt med delom
"Potrebujemo jih vedno, kadar izvajamo zračni most. Pomembne so, da prepuščajo vlago, da varujejo vdor vode v notranjost, zato ji tudi rečemo sekundarna kritina. Krovci jo uporabljamo med samo izvedbo strešne kritine, saj z njo zavarujemo objekt. Torej, ko krovci delamo, je pomembno, da streho čim prej spravimo pod folijo,"« pojasni.
Pri svojem delu se naš krovec velikokrat spopada s slabo izvedbo v zvezi s paroprepustno folijo, katere znaki se najbolj kažejo v prebojih, če ti niso zalepljeni. "Da je streha kakovostno narejena, morajo biti vsi preboji zalepljeni s trakom. Če gre za takšen primer, je treba zamenjati celotno folijo. Torej, odstranijo se opeke, letve in kontra letve."
Namešča se jo med gradnjo
Krovec s širokim spektrom znanj, ki je svojo samostojno podjetniško pot začel lansko pomlad, pojasni, da je izredno pomembno, kako je paroprepustna folija položena: "Paroprepustno folijo se namešča v fazi gradnje, ko so na streho postavljeni špirovci. Na špirovce se nato lahko namesti deske, lahko pa je podlaga foliji toplotna izolacija iz stisnjene kamene volne. Na toplotno izolacijo se nato polaga paroprepustna folija, pri kateri moramo biti izredno pazljivi. Polagati začnemo v kapu in končamo na slemenu."
Za lepo, kakovostno in trajno streho je torej pomembno dvoje – kakovostni materiali ter natančnost izvedbe. In prav slednje je vodilo našega TOP mojstra Mateja k uspešnemu in dobro opravljenemu delu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV