Čeprav so mansardna stanovanja izjemno priljubljena, je mnogo podstrešij, ki so namenjena zgolj sama sebi in služijo kot servisni ali skladiščni prostori. V takšnih primerih je njihovo ogrevanje nesmiselno, zato se izolacije ne vgrajuje v ostrešje, ampak v zadnjo konstrukcijo, ki meji na neogrevan prostor. Izolirati je torej treba zadnjo ploščo oziroma stropno konstrukcijo proti podstrešju, največkrat tla na podstrešju.
Zakaj izolacija nebivalnega podstrešja?
Najprej se je treba vprašati, za kaj bomo podstrešje uporabljali
Kateri tip izolacije izbrati, je odvisno od izvedbe in načina vgradnje. V osnovi poznamo pohodno (uporabno) in nepohodno (neuporabno) različico izvedbe izolacije tal na podstrešju.
»Nemalokrat v preteklosti so kljub neuporabnosti podstrešja tam vgrajevali še tako imenovane zaščitne betonske estrihe preko izolacijskih materialov. Izolacije je bilo seveda občutno premalo, estrih pa ni služil ničemur. Torej, če podstrehe ne uporabljamo, je zagotavljanje pohodnosti brez smisla. Zelo smiselna, če že ne nujna na podstrešju pa je seveda vgradnja negorljivih izolacijskih materialov,« pojasnjuje strokovnjak Bernard in nam ob upoštevanju različne uporabe podstrešja predstavi ustrezne načine izolacije.
- Neuporabno in v celoti nepohodno podstrešje
»V tem primeru po tleh položimo mehki izolativni filc. V primeru lesenega ostrešja pod izolacijo položimo še parno oviro, na beton pa ni treba položiti ničesar,« svetuje strokovnjak in kot izolacijski material priporoči stekleno ali kameno volno.
- Podstrešje se ne uporablja, vendar mora biti del podstrešja pohoden
V praksi se največkrat srečamo s kombinacijo, ko se podstrešje ne uporablja, vendar je tam dimnik, okno in mogoče še kakšna antena, zato mora biti del podstrešja pohoden.
»Smiselno in zelo ekonomično je v takšnem primeru pohodno narediti zgolj revizijsko pot, drugje pa položimo le izolacijo. Pohodni del torej izoliramo s trdimi ploščami iz kamene volne in pohodnim slojem, nepohodni del pa z mehko stekleno volno. V tem primeru vedno predhodno po celotni površini položimo parno oviro,« pove Bernard.
- Podstreha služi kot pomožni prostor
Če vam podstreha služi kot pomožni prostor oziroma skladišče, mora biti pohodna.
»Na tla najprej položimo parno zaporo ali oviro, nato trde izolacijske plošče in preko njih suhomontažne pohodne plošče. Najbolj elegantna je uporaba plošč iz kamene volne ali OSB plošč. V prvem primeru pod izolacijo položimo parno oviro, v drugem pa parno zaporo,« opiše še zadnjo različico izolacije nebivalnega podstrešja naš tokratni TOP mojster.
Kako se boste lotili izolacije starega podstrešja ali novogradnje, je torej odvisno predvsem od tega, za kaj ga boste dejansko uporabljali. Strokovnjak še poudarja, da je potrebna posebna pazljivost pri vgradnji ustreznih folij, to je parnih zapor in ovir. Pri izbiri izolacijskih materialov pa pomislite še na dejstvo, da ne gre le za toplotne, ampak tudi za zvočne in predvsem požarne izolatorje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV