Dominvrt.si
Ekipa iz podjetja Stavbno kleparstvo in krovstvo Kurbos Vladimir je med našim obiskom montirala streho Gerard.

Vsaka skrb je odveč!

Dominvrt.si
20. 03. 2014 09.56
5

Pri izbiri strešne kritine sta najpomembnejša dejavnika varnost in videz. Zato se marsikdo odloči za strešnike s posipom iz naravnega kamna, ki poleg izbire naravnih barv, ki ne zbledijo, preprečuje zdrs snega in duši zvok dežnih kapljic. K pogovoru smo zato povabili krovca, ki že veliko let dela s kritino s posipom in ga vprašali, ali ta odpada. Tokratni TOP mojster Vladimir Kurbos pravi, da je skrb odveč. Preberite, zakaj.

Ekipa iz podjetja Stavbno kleparstvo in krovstvo Kurbos Vladimir je med našim obiskom montirala streho Gerard.
Ekipa iz podjetja Stavbno kleparstvo in krovstvo Kurbos Vladimir je med našim obiskom montirala streho Gerard. FOTO: Mihajela Črnko

Vladimir Kurbos
Vladimir Kurbos FOTO: Mihajela Črnko
Kakšne so prednosti kovinskih kritin s kamnitim posipom?

Kovinska kritina s posipom Gerard da strehi naraven videz in izjemno odpornost na vremenske razmere. V vseh vremenskih pogojih je njena predvidena življenjska doba 50 let.

Kaj bi odgovorili tistim, ki jih skrbi, da posip odpada?

Tehnologija nanosa posipa na strešnike je dovršena do te mere, da skozi vso življenjsko dobo kritine posip ne bo odpadel. Tehnologija nanosa zahteva točno določeno granulacijo kamenčkov, da se le ti v pravem razmerju sprimejo na površini in ob mešanju posameznih barv dajo pravi barvni odtenek. Sam posip je vezan na osnovni material kritine s pomočjo akrilne smole na vodni osnovi, ki je ekološko neoporečna kljub vsebnosti sredstva za preprečevanje rasti mikroorganizmov na površini kritine.

Kako je dodatno obdelan posip, da je povečana njegova trpežnost?

Posip po nanosu na strešnik dobi še zaključni brezbarvni akrilni premaz, ki posipu nudi zaščito med samo montažo, da se ne poškoduje ob grobi manipulaciji s strešniki, prav tako ga dodatno ščiti ob ekstremnih vremenskih razmerah.

Je med prekrivanjem strehe mogoče predvidevati več odpadanja posipa?

Pri sami montaži lahko nekaj posipa odpade le z robov, kjer ni smole, vendar to na kakovost kritine ne vpliva.

Med izvajanjem montaže se opazi nekaj odpadlih kamenčkov, ki pa so odpadli z robov strešnika, ker na tem mestu ni smole, da bi jih vezala. Po samem nanosu posipa na smolo se višek posipa s površine spiha s posebnimi šobami. Nekaj kamenčkov lahko ostane na površini strešnika in odpadejo šele kasneje. Teh je izredno malo in se s prvim dežjem sperejo s strehe.

Je količina odpadlega posipa odvisna tudi od pravilne tehnike prekrivanja strehe – se pravi od krovca, ki delo izvaja?

Ravnanje s strešniki s posipom ni posebej zahtevno. Treba je samo poznati lastnosti kritine, drugače pa njena kakovost omogoča krovcu izvedbo še tako zahtevnega detajla na strehi.

Ali se lahko posamezniki, ki se odločijo za kritino s kamnitim posipom, odločijo tudi za zbiranje deževnice? Je to kljub posipu mogoče?

Seveda. Neoporečnost in ustreznost pitne vode, zbrane s strehe s posipom, potrjujejo tudi svetovne zdravstvene organizacije.

Premaz iz akrilne smole zagotavlja stoodstotni oprijem posipa.
Premaz iz akrilne smole zagotavlja stoodstotni oprijem posipa. FOTO: Mihajela Črnko
Ravnanje s strešniki s posipom ni posebej zahtevno.
Ravnanje s strešniki s posipom ni posebej zahtevno. FOTO: Mihajela Črnko
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698