Dominvrt.si
V kolikor kupujete stanovanje v blokovskem naselju, povprašajte lastnika, kako je s koriščenjem skupnih prostorov.

Kupujete nepremičnino? Pa vam je to že kdo povedal?

Urša Saviozzi
22. 01. 2013 21.10
0

Tisoči prevaranih kupcev, mnoge tožbe, ki več let čakajo na sodni epilog, osebne tragedije. Vse te zgodbe nas opozarjajo na to, da pri nakupovanju nepremičnin previdnost ni nikoli odveč. Iz Okrajnega sodišča v ljubljani pravijo, da stranke pogosto poizvedujejo o zemljiškoknjižnih zadevah, ki so v postopku ter o višini sodne takse.

Prvi korak, ki ga pred nakupom nepremičnine storite, je, da preverite lastništvo nepremičnine in morebitne vpise ali omejitve na njej.
Prvi korak, ki ga pred nakupom nepremičnine storite, je, da preverite lastništvo nepremičnine in morebitne vpise ali omejitve na njej. FOTO: Profimedia
Najprej smo se obrnili na Okrajno sodišče v Ljubljani in dobili odgovore na štiri pomembna vprašanja:

Kako lahko ljudje preverijo lastništvo nepremičnine in morebitne vpise ali omejitve na njej?

Lastništvo nepremičnine in morebitni vpisi in omejitve (osnovni in širši pravni položaj nepremičnine) so razvidni iz izpisov iz zemljiške knjige. Zemljiška knjiga je javna knjiga. Način zagotavljanja javnosti informatizirane glavne knjige določa 198. člen Zakona o zemljiški knjigi- 1 (ZZK-1). Na portalu e-Sodstvo, podportal e-ZK so dostopni različni izpisi iz elektronske zemljiške knjige, na primer. redni izpis iz zemljiške knjige, zgodovinski izpis iz zemljiške knjige in ostali. Dostop in računalniški izpis je brezplačen. Vsakdo pa lahko zahteva, da mu proti plačilu takse ali nadomestila izpis kot overjen izpis na papir izda vsako zemljiškoknjižno sodišče, ne glede na to, na območju katerega je nepremičnina, ki je predmet zahteve za izpis ali notar.

Mora biti v zemljiško knjigo ločeno vpisan tudi pripadajoči parkirni prostor ali terasa?

V zemljiško knjigo se vpisujejo nepremičnine, ki so lahko samostojen predmet stvarnih pravic. Nepremičnine se v zemljiško knjigo vpisujejo z identifikacijskim znakom, ki ga določi geodetska uprava, ki je pristojna za vodenje zemljiškega katastra in katastra stavb. Identifikacijski znak zemljiške parcele je identifikacijska oznaka, kot je vpisana v zemljiškem katastru (šifra katastrske občine in parcelna številka), identifikacijski znak stavbe ali njenega posameznega dela (pri etažni lastnini) je identifikacijska oznaka, kot je vpisana v katastru stavb (šifra katastrske občine, stavbe in posameznega dela). Kako je nepremičnina vpisana v zemljiško knjigo, na primer. pri etažni lastnini, je odvisno od pravnega posla - listine, ki je bil podlaga za vpis v zemljiško knjigo. V kolikor sta parkirni prostor ali terasa vpisana kot posamezni del stavbe v etažni lastnini, imata tudi svojo identifikacijsko številko. Za vpogled v izpise iz zemljiške knjige so obvezni podatki o identifikacijskem znaku nepremičnine.
V kolikor kupujete stanovanje v blokovskem naselju, povprašajte lastnika, kako je s koriščenjem skupnih prostorov.
V kolikor kupujete stanovanje v blokovskem naselju, povprašajte lastnika, kako je s koriščenjem skupnih prostorov. FOTO: Profimedia

Zaradi kakšnih informacij se sicer obračajo na vas ljudje, ki kupujejo nepremičnino?

Stranke pogosto poizvedujejo o zemljiškoknjižnih zadevah, ki so v postopku, o višini sodne takse in podobno.

Lahko s pomočjo zemljiške knjige pridemo tudi do informacij, kako je z dovoznimi ali služnostnimi potmi pri določeni nepremičnini?

V kolikor so stranke glede določene služnosti sklenile pravni posel in to tudi uredile v zemljiški knjigi in je služnostna pravica vknjižena, je vpis razviden iz izpisa iz zemljiške knjige.

Sicer pa je včasih za slab nakup krivo tudi dejstvo, da prvič kupec za svoj novi dom ni bil pripravljen odšteti veliko denarja, drugič temu botrujejo prevelika naivnost in premajhna pazljivost tistih, ki kupujejo. Zaradi vsega tega se svetuje, da se pri tako pomembnih poslih, kot je nakup nepremičnine, ne poslužujete hitrih in nepreverjenih transakcij. Prav tako je pomembno, da dokumente, ki jih podpisujete, pravilno in natančno preberete.

Nepremičninske agencije: Da ali ne?

V praksi je tako, da se ljudje v veliki meri skušajo izogniti raznim nepremičninskim agentom in pravnim službam. Po mnenju mnogih agencije za opravljeno delo zahtevajo previsoko plačilo, ki bi ga marsikdo raje zapravil za nakup nove opreme. Pa vendar se morate po drugi strani zavedati, da so za tovrstne posle usposobljeni ljudje zagotovo tisti, ki o nakupovanju nepremičnine vedo največ in vas lahko vnaprej opozorijo na morebitne pasti.

Preverite 10 nasvetov, na kaj vse morate biti pazljivi, ko se odločate za nakup nepremičnine:

1. Preverite vpis v zemljiški knjigi

Prvi korak, ki ga lahko storite sami, je, da preverite lastništvo nepremičnine in morebitne vpise ali omejitve na njej.


2. Preverite, kdo so bili pretekli lastniki

Vredno je preveriti, ali je vaša izbrana nepremičnina v preteklosti že zamenjala lastnika. Če to drži, od trenutnega lastnika zahtevajte vse kupoprodajne pogodbe, iz katerih bo razvidno, kako se je lastništvo menjalo. Obenem na ta način tudi preprečite morebitne dogovore, ki bi vam kasneje utegnili povzročati preglavice.

3. Sestavite predpogodbo

Ko ste sprejeli odločitev, da boste določeno nepremičnino kupili, strokovnjaki priporočajo, da sestavite predpogodbo, v kateri se formalno določi, kdaj bo podpisana kupoprodajna pogodba in najpomembnejše stvari, ki bodo kasneje podrobneje opredeljene v glavni pogodbi, kot na primer opis stanja nepremičnine, dinamika plačila in podobno. Od trenutka, ko je predpogodba podpisana, ni več prosta na trgu, običajno pa se ob podpisu prodajalcu nakaže tudi že določena vsota kupnine. Ta pomemben dokument naj vam zato pripravi strokovna oseba. Obenem se v predpogodbi pogosto opredelijo tudi sankcije, ki sledijo v primeru, da ena od strank odstopi od pogodbe.

Za nakup ali prodajo nepremičnine vam bodo agenti zaračunali provizijo, obenem pa bodo poskrbeli za to, da bo postopek korektno izpeljan.
Za nakup ali prodajo nepremičnine vam bodo agenti zaračunali provizijo, obenem pa bodo poskrbeli za to, da bo postopek korektno izpeljan. FOTO: Profimedia

4. Preverite, kdo je bil investitor

Mogoče ni nepomemben podatek ob nakupu nepremičnine tudi ta, kdo je bil investitor objekta, ki ga kupujete. Preverite, kdo je zgradbo gradil, ali je za potrebe gradnje najel kredit in ali je pri tem zemljišče kakorkoli obremenil oziroma je na njem hipoteka.

5. Zamenjajte ključavnice

S prodajalcem se dogovorite za točen termin, kdaj bo nepremičnina prazna in kdaj bo možen prevzem. Pri dogovorjenem roku vztrajajte. Prevzemite prazno nepremičnino oziroma naj se v njej nahajajo zgolj predmeti, za katere ste se dogovorili, da bodo v vaši lasti. Nikar se ne strinjajte s tem, da bo prodajalec določene predmete in pohištvo odpeljal po tem, ko boste že sami živeli v njej, saj lahko hitro pride do neželenih nesoglasij, zato nemudoma po vselitvi zamenjajte vse ključavnice na vratih, lopi in garaži.

6. Kako je s skupnimi prostori?

Pri nakupu stanovanja povprašajte prodajalca ali vam kot novemu lastniku pripada tudi dostop do kakšnih skupnih prostorov. Ponavadi si v večstanovanjskih hišah ali blokih stanovalci delijo lope, kolesarnice, kleti in prav je, da imate tudi vi svoj ključ do teh prostorov. Pošteno bi bilo od prodajalca tudi da vas v primeru, da obstajajo v stanovanjskem bloku kakšni nerešeni spori med sosedi, za katere je pomembno, nanje opozori.

7. So položnice poravnane?

Pri nakupu stanovanja opredelite tudi, kako je s plačilom položnic, ki prihajajo vsak mesec na vaš novi naslov. To velja za vse nepremičnine, tudi za tiste, v katerih do sedaj ni živel nihče, saj so nekateri stroški, kot denimo upravniške storitve, skupna elektrika in podobno, stalni ne glede na to, koliko ljudi biva v določenem stanovanju. Najbolje je s prodajalcem skleniti dogovor in ob primopredaji nepremičnine popisati vse števce. Tako bo vsaka od strank plačala stroške izključno za obdobje, ko je nepremičnino še koristila. Ne škodi niti, če dobite fotokopije plačanih položnic za preteklo leto, tako boste brez skrbi, da je na vaš novi dom vezan še kakšen dolg.

8. Denarja ne shranjujte v stanovanju

Denar za nakup nepremičnine nikar ne shranjujte doma, čeprav bi bilo to le za kratek čas. Čeprav ste prepričani, da za vaš nakup ne vedo tisti, ki se jih to ne tiče, se še prehitro zgodi, da vaš dom ravno v tistem času obiščejo lopovi. Tudi sicer strokovnjaki svetujejo, da se vse transakcije, vezane na nakup, opravijo preko banke, da so kar seda transparentne.

9. Vam pripada kakšen parkirni prostor?

Pravila, da mora imeti vsako stanovanje pripadajoči parkirni prostor, bi se še kako razveselili prebivalci v mestnih jedrih, ki živijo v naseljih, kjer so bloki stari že tudi po več kot 50 let. Če kupujete novogradnjo, se torej pozanimajte, ali vam poleg stanovanjskega dela pripada tudi kakšno parkirno mesto. Posebno pozornost pa posvetite tudi dovoznim cestam, v kolikor so potrebne, da lahko nemoteno dostopate do svojega novega doma. Preverite status tovrstne poti v zemljiški knjigi, iz katere bo razvidno, za kakšno pot gre in kakšen je v resnici dogovor med lastniki.

10. Je nepremičnina potrebna kakšne prenove?

Da ne boste kupili mačka v žaklju dobro preverite še, v kakšnem stanju je nepremičnina, ki jo kupujete. Med samim ogledom nepremičnine bodite pozorni na to, kako dobro tesnijo okna, kdaj je bila prenovljena kopalnica, ali je potrebno stene prebeliti, parket pobrusiti in podobno. Pametno je, da veste, kakšne investicije vas čakajo v prvih mesecih po selitvi ali celo še pred njo.

Sicer pa, ste prepričani, da veste kaj je v gospodinjstvu največji strošek?

Veselje bo ob selitvi v novo nepremičnino nepopisno!
Veselje bo ob selitvi v novo nepremičnino nepopisno! FOTO: Profimedia

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698