Ne glede na to, kateri skupini pripadate, vas bo morda zanimal seznam najdražjih psov na svetu.
Tibetanski mastif: milijon evrov
Pa začnimo z najbolj ekstremnim primerom, med katerimi je vsekakor tibetanski mastif, statusni simbol kitajske elite. Cene za pse z odličnim rodovnikom se gibljejo okrog 100.000 evrov, pred časom pa je eden od uglednih poslovnežev na severu Kitajske za svojega štirinožca po imenu Hong Dong odštel kar dober milijon evrov (1,5 milijona dolarjev). To kosmato bitje je odraslo na posebnem jedilniku. Vključeval je najboljšo govedino, perutnino, školjke in druge sveže morske specialitete. Sicer pa visoko ceno vzreditelji oziroma rejci te pasme opravičujejo z vrhunskim pedigrejem in dobrimi možnostmi za nadaljnjo vzrejo. Velikan med psi je že starodavna pasma. Uporabljali so ga v Tibetu, in sicer kot čuvaje zunaj svetega mesta Lhasa. V letih okupacije Tibeta je ta pasma skoraj izginila. Le nekaj izbranih primerkov so izvozili Američani in Evropejci. Samo prizadevnim vzrediteljem gre zahvala, da lahko še danes občudujemo te prelepe pse. Ta pes je čuvaj že od nekdaj. Še danes ga je treba vzeti sila resno. Če ni zraven lastnika, potem nikar ne silimo na njegov teren. Je umirjen pes, pameten in hitro dojema. Je pa tudi bitje, ki zna misliti, tako je vzgoja tega psa včasih prava pustolovščina.
Welsh corgi pembroke
: 750 evrov
Njegova cena je zelo podobna elitnemu statusu, ki ga ta pasma uživa, kar pomeni, da se giblje okrog 750 evrov (1.000 dolarjev) – odvisno od vzrediteljev. Pembroke je zelo stara angleška pasma, ki se je razvila v Pembrokeshiru v Walesu. Prvotno so ga uporabljali za priganjanje živine, kar mu je uspevalo s ščipanjem in laježem. Nizka zgradba telesa mu je omogočala, da se je prikradel pod govedo brez kakršnih poškodb. Sicer pa je pembroke znana kot najljubša pasma kraljice Elizabete II. Ravno to pa mu je verjetno pripomoglo, da je veliko bolj popularen in razširjen kot cardigan.
Perzijski hrt : 1.900 evrov
Cena mladiča perzijskega hrta, bolj znanega pod imenom saluki, se giblje okrog 1.900 evrov (2.500 dolarjev). Saluki je ponosen lepotec, ki ne mara priganjanja in za lastnika šolanje predstavlja pravi izziv. Saluki zna biti trmast, zato je potrpežljivost največja vrlina bodočega lastnika. Še vedno ima močan lovski nagon in je ob nepravilni socializaciji lahko napadalen do drugih psov. Na lastnika se saluki naveže, do tujcev pa zna biti tu in tam, odvisno od značaja, celo malce plašljiv.
Chow-Chow: 6.000 evrov
Za to starodavno kitajsko pasmo bi morali ponekod po svetu odšteti tudi do 6.000 evrov (8.000 dolarjev). Chow je ena najstarejših pasem. Njegova zgodovina sega 3000 let v preteklost. Chow-Chow je imel dramatično zgodovino, saj so ga občudovali cesarji, kasneje pa so ti psi na Kitajskem doživeli tragično usodo, ker so postali hrana in obleka človeku. V dvajsetih letih prejšnjega stoletja je bil ljubljenec filmske smetane v Hollywoodu. Chow-Chow je pasma, ki jo uvrščamo med špice, natančneje med azijske špice. Delimo jih na nam v Sloveniji nekoliko bolj poznane dolgodlake in manj poznane kratkodlake.
Angleški buldog: 6.700 evrov
Verjeli ali ne, čistokrvni mladič dobrih potomcev pasme angleški buldog lahko stane tudi do 6.700 evrov (9.000 dolarjev). Do nedavnega je bil buldog zdravstvena polomija na štirih tačkah. Standardi so postavljali skrajne zahteve, kot je čim večja glava in posledično oblikovali nesrečnega štirinožca s krivimi nogami, kroničnim vnetjem kožnih gub in močno oteženim dihanjem. Na srečo se standardi izboljšujejo. Njihova življenjska doba pa je druga najkrajša med vsemi pasmami. Živijo namreč od šest do sedem let. Buldog je miren, njegova čustva so potlačena tako kot kot njegov gobček. Ima podpovprečno potrebo po gibanju. Sicer pa če po naključju oživi njegov zapozneli nagon plena, se lahko vede prav 'vražje'. Njegov sorodnik francoski buldog pa je v primerjavi z njim vreden 'samo' 900 evrov (1.200 dolarjev).
Samojed: 8.000 evrov
Za malo belo kepico pasme samojed bi morali ponekod odšteti tudi do dobrih 8.000 evrov (11.000 dolarjev). Seveda bi tako dobili mladiča najboljših staršev te pasme, vzrejenih v priznani in ugledni psarni. Kljub svoji visoki ceni pa je ta srednje velik lepotec v Ameriki trenutno najbolj 'in' pasma. Kljub njegovemu pravljičnemu videzu pa je treba vedeti, da je to bitje vse prej kot angelsko. Samojed je zahtevna pasma, primerna samo za posebne izbrance. Zahteva namreč ogromno pozornosti. Od vas bo zahteval vsakodnevne sprehode, ne glede na vreme. Zahteva tudi enakopraven status, saj ne želi biti podrejen družinski član in osamljeno čakati, kdaj bo kdo imel čas zanj. Vsekakor je to pes polarne pasme, ki misli s svojo glavo. Nekoč dolgo tega je namreč to bitje vleklo sani, pazilo severne jelene in krajšalo dneve prebivalcem v daljni Sibiriji.
9. Cavalier King Charles španjel: 10.000 evrov
Da so priljubljeni in iskani, dokazuje dejstvo, da ti mali psički dosežejo ceno tudi do 10.000 evrov (14.000 dolarjev). Seveda v Sloveniji niso tako dragi. Kavalir je najlepši primer dekliške pasme – ima sramežljiv pogled in ljubezniv značaj. Poleg tega pa se mu lepo podajo modni zimski plaščki. Ta strpna in ustrežljiva pasma je že vrsto let priljubljena v Evropi in vse bolj razširjena v Severni Ameriki. Sicer pa kdor z njim ravna kot s psom in ne z igračo, spozna, da je to pravzaprav zelo samozavesten pes, ki se rad uči.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV