Dominvrt.si
Mikrovalovka

Jo boste tudi danes uporabili?

V.S./N.D.
04. 02. 2013 09.12
2

Mikrovalovne pečice so vse pogosteje sestavni del kuhinjske opreme in veljajo za koristno dopolnitev priprave hrane na klasičen način. Velikokrat pa se v prvi vrsti pojavlja vprašanje, ali je hrana iz mikrovalovke kakorkoli nevarna za zdravje oziroma za nastanek rakavih obolenj, na kar tokrat odgovarjajo iz Onkološkega inštituta.

Ko govorimo o mikrovalovni pečici ne moremo mimo dveh vprašanj, ki si jih zastavlja mnogo ljudi. Ali hrana iz ‘mikrice’ ogroža naše zdravje in, ali tako pripravljena hrana povzroča tveganje za nastanek rakavih obolenj. Kot pravi doc. dr. Vesna Zadnik, dr. med., iz Onkološkega inštituta Ljubljana, razloga za zaskrbljenost ni: "Mikrovalovi ne poškodujejo samih sestavin hrane in ne povzročajo, da bi hrana postala radioaktivna. Mikrovalovi delujejo na molekule vode v hrani, jih vzburijo, s tem segrejejo in na ta način hrano skuhajo. Hrana, ki je pripravljena v mikrovalovni pečici torej ne povečuje tveganja za nastanek raka."

Meso iz mikrovalovne pečice bolj zdravo od ocvrtega

Po besedah Zadnikove, je resnica pravzaprav ravno nasprotna od mišljenja mnogih. “Priprava mesa v mikrovalovni pečici je v primerjavi s pečenjem ali cvrtjem celo bolj zdrava, saj pri pečenju in cvrtju nastajajo dokazani kancerogeni kot so poliaromatski ogljikovodiki (PAH) in hetrociklični amini (HCA),”pojasnjuje. 


Da pa bi se izognili morebitnim nevarnostim povzročenih zaradi mikrovalovne pečice, je potrebna pravilna uporaba in vzdrževanje.
Da pa bi se izognili morebitnim nevarnostim povzročenih zaradi mikrovalovne pečice, je potrebna pravilna uporaba in vzdrževanje. FOTO: Profimedia
Dokazov o nastanku raka ni

Vsaka novodobna mikrovalovna pečica je iz zdravstvenega stališča varna, če je v brezhibnem stanju in, če se držite navodil za uporabo, trdi onkologinja. "Mikrovalovna pečica ob svojem delovanju proizvaja neionizirajoče elektromagnetno sevanje nizkih valovnih dolžin, podobno kot mobilni telefoni. Za tovrstno sevanje se trenutno smatra, da morebiti povečuje tveganje za nastanek raka (predvsem možganskih tumorjev), vendar ta vzročna zveza še ni dokončno znanstveno potrjena. Sevanje nastaja izključno med delovanjem pečice in je veliko znotraj pečice, v zunanjosti pa je komaj zaznavno," še obrazloži dr. Vesna.

Sicer pa je po drugi strani mikrovalovna pečica uporabna za več stvari. Primerna je tako za odtajanje živil kot kuhanje. Uporablja se jo tudi za segrevanje jedi na hiter način z nizko porabo energije. Da pa bi se izognili morebitnim nevarnostim povzročenih zaradi mikrovalovne pečice, je potrebna pravilna uporaba in vzdrževanje. Zaradi tega je dobro vedeti, kako na primer hrano v ‘mikrici’ sploh pravilno pripravite, segrevate ali odtajate. Prav tako je pomembno, da veste, zakaj se je segrevanju hrane v plastiki bolje izogniti in katere posode pravzaprav nikoli ne smete dati vanjo. Navsezadnje, pa je koristno vedeti tudi, kako očistiti mikrovalovno pečico in katera čistilna sredstva za to uporabiti.

Priprava in odtajanje hrane

Hrana, pripravljena v mikrovalovni pečici, se segreva s pomočjo mikrovalov, ki se usmerjajo proti hrani. Med prehodom mikrovalov preko hrane pride do usmerjanja in trenja vodnih molekul v živilih. To trenje pa povzroči segrevanje hrane. V mikrovalovki torej lahko hrano kuhamo, pečemo in dušimo.
Zamrznjeno hrano (meso, ribe in morski sadeži) pred odtajanjem v mikrovalovni pečici pustite nekaj minut na sobni temperaturi. Ker pa meso in ribe med odtajanje spustijo določeno količino vode, jih za ta namen vstavite v primerno posodo. Večje kose mesa začnite odtajati na najvišji moči, zaključite pa z močjo, ki je primerna za vašo pečico. Omake in enolončnice med odtajanjem občasno premešajte.

Za zamrzovanje pripravljenih jedi uporabite posodo, ki je primerna za uporabo v mikrovalovki, če jih v njej nameravate tudi odtajati. Če opazite, da se neki manjši deli med odtajanjem pričnejo kuhati, jih pokrijte z aluminijasto folijo, toda prepričajte se, da folija ni preblizu steni pečice in s tem preprečite morebitno iskrenje. Folija naj bo vsaj 2,5 cm od stranice mikrovalovne pečice.

Segrevanju hrane v plastičnih posodah se je bolje izogniti. Dokazano je namreč, da je plastika, ki je označena kot 'varna za uporabo v mikrovalovni pečici', med segrevanjem oddaja strupen odmerek bisfenola A.
Segrevanju hrane v plastičnih posodah se je bolje izogniti. Dokazano je namreč, da je plastika, ki je označena kot 'varna za uporabo v mikrovalovni pečici', med segrevanjem oddaja strupen odmerek bisfenola A. FOTO: Thinkstock
Prepovedana je plastika, kovina in otroške stekleničke

Posoda, ki je primerna za uporabo v mikrovalovnih pečicah, je izdelana iz stekla, kartona, keramike, plastike in silikona, saj lahko prek teh materialov lahko predrejo mikrovalovi. Ni priporočljivo uporabljati kovinske posode ali aluminijaste folije, saj se mikrovalovi od njih odbijajo, kar onemogoča enakomerno kuhanje in pečenje hrane. Izjemoma lahko uporabite aluminijasto folijo, a mora biti ta nujno vsaj 2,5 cm stran od stranice pečice. V nasprotnem primeru se lahko notranjost pečice poškoduje, saj kovina odbija valove. Tanki kosi kovin, kot je aluminijasta folija ali vilica se lahko obnašajo kot antena ter tako povzročijo dramatično iskrenje.

Plastični pladnji, sklede in krožniki za enkratno uporabo, kot tudi plastične posode za shranjevanje živil v hladilniku, niso priporočljivi za uporabo v mikrovalovni pečici, saj niso odporni na visoke temperature. Segrevanju hrane v plastičnih posodah se je bolje izogniti. Dokazano je namreč, da je plastika, ki je označena kot 'varna za uporabo v mikrovalovni pečici', med segrevanjem oddaja strupen odmerek bisfenola A. Odkrite vrednosti so bile na ravni za katero znanstveniki menijo, da povzročajo nevrološke poškodbe, zato je bolje, če uporabite steklo ali keramiko.

Mleko se v mikrovalovni pečici sicer lahko segreva, a nikoli v otroških stekleničkah. Ustvarjanje pare v steklenički lahko privede tudi do eksplozije.

Čiščenje mikrovalovne pečice

Za preprečevanje nalaganja masti in ostankov hrane je potrebno mikrovalovno pečico redno čistiti. Priporočljivo jo je z vlažno krpo počistiti po vsaki uporabi. V nadaljevanju pa vam ponujamo še dva naravna 'recepta', za lažje čiščenje.

Beli kis:

V mikrovalovno pečico vstavite stekleno skledo ali kozarec, ki je napol poln z vodo. Dodajte žlico kisa in vklopite pečico za pet minut. To bo napolnilo notranjost mikrovalovke s paro in omehčalo suho umazanijo. Odstranite posodo oziroma kozarec in notranjost mikrovalovke obrišite s čisto krpo ali papirnato brisačo. Stekleno posodo operite kot običajno.

Limona:

Limono prerežite napol. Obe polovici limone postavite na krožnik in ju pri tem obrnite tako, da bo odrezan del na krožniku. V krožnik dodajte še žlico vode. Mikrovalovno pečico vklopite za približno eno minuto, dokler limona ne postane vroča in se notranjost napolni s paro. Notranjost obrišite s suho krpo in operite krožnik.

mikrovalovna pečica
mikrovalovna pečica FOTO: iStockphoto

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Sorodni članki

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698