Poznamo te kot člana skupine In&Out, ki se je v televizijskem šovu X Factor uvrstila v veliki finale, manj znano pa je, da si študent arhitekture. Zakaj si se odločil za ta študij?
Za študij arhitekture sem se odločil na podlagi končane umetniške gimnazije v Celju, saj sem si zmeraj želel nadaljevati in se ukvarjati z umetniško stroko – zanimala me je predvsem likovna smer. Že od malih nog sem bil izjemno navdušen nad slikanjem in risanjem, za kar je najbolj zaslužen moj dedek, Slavko Kores, akademski slikar.
Sicer sem po končani gimnaziji sprva imel nekoliko težav z izbiro študija, saj nisem bil popolnoma prepričan, če je delo arhitekta tisto, kar bi rad počel vse življenje. Rekel sem si, če ne poskusim, ne bom nikoli vedel. Nato pa sem pristal še na X Factorju ... Kdo ve, mogoče se prijavim tudi na X Arhitekta, če bo tekmovanje. (smeh)
Si kot študent že sodeloval pri kakšnih arhitekturnih projektih?
Pri kakšnih velikih, resnih projektih še nisem sodeloval, večinoma v projektih znotraj učnega programa. Sem se pa že lotil naročil dveh hiš, ki sem jih dobil od dveh različnih prijateljev. Tako da me čaka še veliko dela, sej želim, da bo na koncu stvar dejansko uporabna in seveda izgledala vrhunsko.
Katero področje te najbolj zanima? Projektiranje, oblikovanje ali urejanje notranjosti? Meniš, da je interdisciplinarnost oziroma vključevanje večih področij v arhitekturo olajševalna ali oteževalna okoliščina za delo arhitekta?
Zanimivo je, da še se zmeraj zelo rad zatekam k risanju objektov in njihove notranjosti, zato lahko rečem, da me najbolj zanima oblikovanje. Vprašanje, ali sprejeti interdisciplinarnost treh področij kot olajševalno okoliščino, je po mojem odvisno od posameznika.
Nekateri na primer zelo dobro povezujejo vse tri in praktično ne morejo iz svoje kože, zato se mi zdi, da pri večini na koncu ni nekih presežkov v samem izdelku, saj so se primorani posvečat trem stvarem hkrati, časa pa zmeraj primanjkuje. Seveda obstajajo izjeme.
Tisti, ki se posvečajo enemu področju, na primer oblikovanju, so običajno uspešnejši, saj se eni stvari posvetijo 100-odstotno in ne 33,33-odstotno.
Ali imaš vzornika iz domačih ali svetovnih arhitekturnih krogov?
Imam. Moji vzorniki so Wu Liangyong, Frank Gehry, Hundertwasser, Jože Plečnik in Zala Kores.
Kateri arhitekturni slog ti je najbližje in katera država je po tvojem mnenju najbolj napredovala na področju arhitekture v zadnjem desetletju?
Obožujem japonski in finski slog. Po mojem je sta najbolj napredovali Japonska in Francija.
Kaj je po tvojem mnenju dobro zasnovana stavba? Ti več pomenijo estetska merila ali funkcionalnost? Se je vedno treba odrekati enemu na račun drugega?
Dobro zasnovana stavba je po mojem mnenju tista, ki je estetsko dovršena ter vzporedno, enostavno in logično uporabna. Mislim, da eno brez drugega sploh ne more funkcionirati, če se pogovarjamo o arhitekturi, saj vemo, da je to ''uporabna umetnost''.
Če bi se pojavil človek, ki bi lahko namenil neomejeno količino denarja za hišo in zahteval tebe za arhitekta, kako bi bila videti hiša s podpisom Tima Koresa?
Uf … Če imate neomejeno količino denarja, vam jo narišem celo v obliki mojega podpisa (smeh). Videz takšne hiše bi bil seveda odvisen od želje naročnika, torej če hišo naroči nekdo, ki zelo rad pije pivo oz. je popolnoma obseden z obliko pivskih pločevink, upoštevam njegove želje in izrišem hišo v obliki ''flaše'' za vino (smeh).
Za konec morda malo nehvaležno vprašanje. Kje se bolj vidiš oz. kaj je tvoja strast – glasba ali arhitektura?
Trenutno se poslužujem bolj glasbenega področja, ampak nikoli ne veš, morda pa združim obe moči.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV