Poleg Čila jo je zaslediti tudi v Argentini, Peruju in Boliviji, a le med 3200 in 4500 metri nadmorske višine. Nižje ne uspeva, zato se poslovite od misli, da bi jo gojili na domačem vrtu.
Čeprav je videti gromozanska, je yareta, ki ji pravijo tudi „blazina“, pravzaprav skup drobcenih rastlinic iz družine Apiaceae.
Lokalno prebivalstvo naj bi jo uporabljalo v zdravilne namene, predvsem za zdravljenje revmatizma, čaj iz njenih lističev naj bi uporabljali tudi za boljšo prekrvavitev ter za hujšanje. Zato je tudi zelo cenjena. Nekateri znanstveni menijo, da zdravi diabetes, vendar o njej še ne vedo prav veliko.
Kot je znano, naj bi jo stari Maji v prvi vrsti imeli za netenje ognja, majevsko rabo njenih zdravilnih učinkov pa znanstveniki še raziskujejo.
Yareta je trenutno na seznamu zaščitenih rastlin v vseh štirih državah, kjer uspeva, saj se je zaradi prevelikega izkoriščanja v zadnjih desetletjih drastično krčila. Znano je tudi, da zelo počasi raste, letno največ do dveh centimetrov.
Ta starodavna rastlina je na našem planetu prisotna že 3000 let, razlog za njen zgoščeni videz pa tiči v tem, da si le tako lahko zagotovi potrebno toploto, ki jo potrebuje za preživetje mrzlih andskih noči.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV