Dominvrt.si
Četudi je vaše podstrešje ropotarnica, naj bo ustrezno izolirano.

Arhitektka svetuje, kako izolirati podstrešje!

M.Č.
18. 02. 2013 07.11
1

Nekatera podstrešja služijo zgolj kot odlagalni prostori za sezonske stvari ali predmete, ki jih več ne potrebujemo, pa se ne moremo ločiti od njih in zato na urejanje tega prostora ne pomislimo, dokler ne opazimo, da je naše stanovanje kljub visokim stroškom za ogrevanje hladno.

Četudi je vaše podstrešje ropotarnica, naj bo ustrezno izolirano.
Četudi je vaše podstrešje ropotarnica, naj bo ustrezno izolirano. FOTO: iStockphoto
Stavbe, ki nimajo bivalnega podstrešja, običajno nimajo izoliranega ostrešja in je zato treba izolacijo vgraditi v stropno konstrukcijo – to pomeni, da izoliramo tla na podstrešju, trdi arhitektka Nataša Pevc.


Kje izolirati podstrešje?

Pri posameznikih, ki si želijo kakovostno izolacijo podstrešja, se najprej pojavi vprašanje, kje je to najbolj smiselno izvesti: na stropu stanovanja ali na tleh podstrešja. Pred to odločitvijo je treba upoštevati več dejavnikov, vendar našim bralkam in bralcem arhitektka, ki ji lahko vprašanje postavite v rubriki vprašaj strokovnjaka, svetuje, da v večstanovanjskih stavbah strop izolirajo z zgornje strani, to je na tleh podstrešja. „Na ta način se v betonski plošči toplota akumulira in višina prostora je večja. Če govorimo o počitniški hiši, ki se uporablja le občasno, je izolacijo mogoče vgraditi tudi iz spodnje strani," pojasnjuje Pevčeva. Če se odločite za tako izolacijo, pa se najprej vprašajte, ali to dopušča višina prostora.

Kakšne vrste izolacija je primerna?

Pred vgradnjo izolacije se pri različnih proizvajalcih pozanimajte, kakšna vrsta izolacije je najbolj primerna za vašo vrsto gradnje. Nekatere najbolj pogoste izolacije pa so mineralna ali steklena volna ter stiropor.

Pri tem vašem projektu je zelo pomembno še vprašanje, ali boste podstrešje kdaj uporabljali za bivanje. V tem primeru arhitektka Pevc svetuje: „Če boste podstrešje kdaj uporabljali za bivanje, pazite na udarni zvok in izberite temu primerno izolacijo. Njena debelina je odvisna od izbire materiala oziroma od njegove toplotne prevodnosti.

In kako polagamo izolacijo?

Polaganje izolacije na tleh podstrešja je odvisno tudi od tega, ali je le-to pohodno ali ne. V primeru, da ga uporabljate kot skladišče, boste morali to upoštevati in izbrati izolacijo, po kateri boste lahko nemoteno hodili.

Arhitektka pa nam pove še nekaj konkretnih napotkov za polaganje izolacije: „Obvezno jo morate položiti v dveh plasteh, z zamikom stikov. Če izolacijo izvajamo z zgornje strani, jo običajno zaščitimo z armiranim betonskim estrihom debeline minimalno 4 cm. Med izolacijo in estrihom položimo folijo.

Arhitektki Nataši Pevc lahko svoje vprašanje postavite na tej povezavi.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698