Na vsak kvadratni centimeter gobice za pomivanje posode je namreč približno 5.000.000 bakterij, in nekatere od njih so zelo nevarne. Povzročijo lahko resne bolezni, kot je Guillain-Barrejev sindrom, ki povzroča paralizo. Da je vse to res so s pomočjo nedavne raziskave dokazali tudi znanstveniki iz univerze v Arizoni. Raziskovalci so analizirali vzorce iz gospodinjstev v devetih državah in sicer Avstraliji, Kanadi, Nemčiji, Indiji, Maleziji, Saudski Arabiji, Južni Afriki, Veliki Britaniji in ZDA.
Ugotovili so, da je bilo na kar 21-ih odstotkih opranih kuhinjskih krpah, še vedno zelo veliko bakterij ter, da je povprečna kuhinjska goba približno 200 000-krat bolj umazana od pokrova na WC školjki. Drugače povedano, na kuhinjskih elementih, je po njihovih trditvah toliko bakterij, da bi bilo s strani higiene, varneje kruh rezati na pokrovu WC školjke. "Ljudje se ne zavedajo, da je WC školjka pravzaprav med čistejšimi predmeti v gospodinjstvu. Razlog zato je redno čiščenje školjke že s potegom vode. Večina pa jih na dezinfekcijo mikroorganizmov predmetov, ki so vsakodnevno v stiku z živili, enostavno pozabi," razloži dr. Charles Gerba.
Najbolj na udaru so gobice in nakupovalne vrečke
Gerba poudarja, da je najbolj umazan predmet v gospodinjstvu gobica za pomivanje posode. Sledijo ji kuhinjske krpe in nakupovalne vrečke iz tkanine. Najbolj umazane hladilnike imajo gospodinjstva v Saudski Arabiji, kjer so kar pri 95- ih odstotkih vzorcev našli bakterijo, tako imenovano E. coli. V Južni Afriki imajo najbolj umazane kopalne kadi ali banje. Tam so pri več kot polovici vzorcev našli plesen in bakterijo E. coli.
Kako preprečite razmnoževanje bakterij v kuhinji?
- Vse kuhinjske krpe, vključno z gobicami za pomivanje posode, je treba vsaj trikrat na teden oprati pri temperaturah nad 60 ° C. V kolikor gobic nimate namena prati, jih je priporočljivo menjati na 14 dni.
- Vse površine v kuhinji, še posebej površine na katerih režete živila, redno brišite z robčki za dezinfekcijo za enkratno uporabo.
- Glede na to, da se bakterije največkrat prenašajo preko vaših rok, se hrane med pripravo, potem, ko imate roke že umite, dotikajte čim manj oziroma se je ne dotikajte.
- Med pripravo hrane, si roke večkrat umijte z milom.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV